ŚLESIŃSKA Alina (1922 Poznań - 1994 Warszawa)
litografia dwubarwna na kartonie, sygnowana 159. A. Ślesińska 1960.", pochodząca z teki: "Konfrontacje 1960"; zachowany cały katalog; wymiary: ca 24x24 cm; stan: bardzo dobry
Litografia dwubarwna na kartonie, sygnowana 159. A. Ślesińska 1960.", pochodząca z teki: "Konfrontacje 1960"
Zachowany cały katalog
Wymiary: ca 24x24 cm
Stan: bardzo dobry
A. Ślesińska (1926 Poznań - 1994 Warszawa) wybitna polska rzeźbiarka, studiowała w latach 1947-1951 w ASP w Krakowie, potem w ASP w Warszawie, debiutowała w 1952 roku, poza rzeźbą zajmowała się malarstwem, rysunkiem i tkaniną artystyczną, słynna ze swych projektów architektoniczno-rzeźbiarskich i architektoniczno-urbanistycznych.
Teka Konfrontacje 1960. Malarstwo, rzeźba. Warszawa 1960.
Teka zawierała 12 katalogów polskich artystów + broszurę opisową. Wybitna teka ze słynnej wystawy w Galerii „Krzywe Koło” w Warszawie we wrześniu 1960 prezentująca prace luminarzy polskiej sztuki współczesnej (Marian Bogusz, Tadeusz Brzozowski, Tadeusz Dominik, Stefan Gierowski, Bronisław Kierzkowski, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow, Alina Ślesińska, Jan Tarasin, Jan Tchórzewski, Magdalena Więcek, Rajmund Ziemski). Każdy katalog z jedną oryginalną pracą artysty (grafika, monotypie, rysunki etc.).
Jedna z najbardziej znanych polskich rzeźbiarek, poza tym malarka i rysowniczka. Studiowała na Akademii w Krakowie pod kierunkiem X. Dunikowskiego oraz w Warszawie u M. Wnuka. Wielokrotnie wyróżniana m. in. nagrodą paryskiej „Kultury” w 1957. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.