BRZESKI Janusz Maria (1907 - 1957)
drzeworyt na papierze, 1929 rok, 122 x 122 mm, sygnowany, datowany i opisany poniżej kompozycji: "No 2 (1-100) | Janusz Marja Brzeski | Paris 1929".
Malarz, rysownik, grafik, a także wybitny twórca fotografii artystycznej. Kształcił się w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, jako stypendysta podróżował po Francji i Włoszech. Pierwszą wystawę miał w 1928 r. w Poznaniu, wkrótce wyjechał do Paryża, gdzie malował, tworzył fotomontaże, projektował okładki czasopism. Od 1933 r. należy do Cechu Artystów "Jednoróg", wiele wystawia w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Po wojnie projektuje m. in. pierwszą okładkę "Przekroju" i stałą winietę pisma. Twórczość Brzeskiego związana z fotografią - fotomontaże, kolaże - trafiła już po śmierci artysty, w l. 80-tych, do największych muzeów świata, na wielkie międzynarodowe wystawy (Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago, Centre Georges Pompidou w Paryżu).