GAŁEK Andrzej (1916 Zakopane - 1993 Zakopane)
akwarela na podrysowaniu ołówkiem na papierze
21 x 30 cm
sygnowany w prawym, dolnym rogu: "A.GAŁEK".
Andrzej Gałek był synem znanego w tamtejszym środowisku pejzażysty tatrzańskiego Stanisława Gałka (1876-1961). W latach 30. i 40. studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jeszcze przed drugą wojną światową zainteresował się techniką malowania na szkle. Jego prace po wojnie sprzedawane były m. in. w placówkach Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego - "Cepelia". Wówczas przyjęty został także do Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. W obrębie stowarzyszeń takich jak "Sztuka Podhalańska" czy Zakopiańskie Warsztaty Wzorcowe zajmował się architekturą wnętrz i sztuką użytkową. Jego malarskie prace na szkle stanowiły element wystroju licznych budynków, z których wymienić należy "Dom Turysty" czy hotele sieci Orbis w Zakopanem. Kompozycje prac Gałka operują głównie motywami związanymi z życiem i legendami regionu podhalańskiego. Istotnym wątkiem ikonograficznym jest również malarstwo religijne.