W najbliższym tygodniu odbędą się cztery ciekawe aukcje z ofertą sztuki dawnej i współczesnej. W Warszawie w Desie Unicum licytowane będą współczesne prace na papierze, a pod koniec tygodnia w Ostoi zróżnicowany katalog malarstwa i rzemiosła artystycznego. Bardzo interesująco zapowiada się aukcja Desy w Katowicach, której dużymi atrakcjami będą prace Juliana Fałata i Witold Wojtkiewicza. Wydarzeniem tygodnia, z uwagi na rangę i wartość obiektów, jest aukcja sztuki w Sopockim Domu Aukcyjnym. Po długiej, trwającej półtora miesiąca przerwie, wraca pod młotek najwyższej klasy malarstwo w cenach szacowanych na kilkaset tysięcy złotych (Józef Brandt, Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Mela Muter, Wojciech Kossak czy Roman Kramsztyk)
Ponownie zwróciliśmy szczególną uwagę na:
- najważniejsze i najcenniejsze prace, które trzeba znać
- atrakcyjne ceny wywoławcze, które zachęcają do licytacji
- ciekawe obiekty o wysokiej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej
Zgodnie z nazwą nowego działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445
10.05.2018, Desa Unicum, Sztuka Współczesna: Prace na Papierze - zobacz więcej >
lot 8 Władysław Strzemiński, Projekt sklepu przy ul. Piotrkowskiej 56 w Łodzi, lata 50. XX w.- zobacz więcej > W tej ofercie, oprócz niekwestionowanego fundamentalnego znaczenia artysty, sensacyjnie niska jest cena wywoławcza. Awangardowe projekty dla miast i obiektów użyteczności publicznej były kluczowe w etosie zaangażowanej awangardy artystycznej w XX wieku. Cena wywoławcza 5 000 zł | ||
lot 13 Andrzej Wróblewski, Praca dwustronna: [Kobiety z dzieckiem, Kompozycja figuralna nr 545], na odwrociu [Pejzaż z chmurą, Pejzaż na 545] - zobacz więcej > Dwustronna praca na papierze drugiego z najważniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku. Zwraca uwagę stopień wykończenia (bardzo dobry pejzaż!), większy niż w przypadku wielu innych prac na papierze Wróblewkskiego, oferowanych ostatnio na rynku. Cena wywoławcza 45 000 zł | ||
lot 15 Jan Lenica, Kadr z filmu Labirynt w reżyserii Jana Lenicy, 1962 - zobacz więcej > Świetna, oryginalna praca praca Lenicy z lat 60, wystawiana m.in. w Zachęcie. Kadry z filmów animowanych artysty, za które był nagradzany, nie były dotąd obecne na rynku aukcyjnym. Cena wywoławcza 4 000 zł | ||
lot 56 Kazimierz Mikulski, Nocne ptaki, 1975 - zobacz więcej > Kolejny doskonały kolaż w katalogu, przykład autorskiej wersji surrealizmu w wykonaniu klasyka polskiej sztuki. Ptaki chyba w największym stopniu tworzyły niepowtarzalną aurę malarstwa Mikulskiego. Cena wywoławcza zdecydowanie poniżej wartości rynkowej obiektu. Cena wywoławcza 8 000 zł | ||
12.05.2018, Desa Katowice, Aukcja 169 - Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne - zobacz więcej >
lot 27 Julian Fałat, Modląca się kobieta, 1905 - zobacz więcej > Akwarela Fałata jest jedną z najciekawszych propozycji w ofercie nie tylko tej aukcji, ale całego tygodnia. Mistrzowskie ukazanie skupienia i pobożności kobiety walczy o lepsze z pełną charakteru kolorystyką ludowego stroju. Licytacja dzieła klasyka polskiej sztuki zacznie się od bardzo atrakcyjnej kwoty. Cena wywoławcza 28 000 zł | ||
lot 33 Witold Wojtkiewicz, Studium głowy starca, 1901 - zobacz więcej > Jeden z najwyżej cenionych polskich artystów, a zarazem bardzo rzadko występujący w ofercie domów aukcyjnych. Olejne studium głowy starca, mimo niewielkich rozmiarów płótna, już w samym sposobie potraktowania fizjonomii mężczyzny zawiera elementy indywidualnego stylu artysty. Słowem: mały-wielki obraz wielkiego artysty. Cena wywoławcza 21 000 zł | ||
lot 40 Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Portret doktora Witolda Pakowskiego, 1934 - zobacz więcej > Klasyka polskiej sztuki i klasyka krajowego rynku aukcyjnego. Nieco mefistofeliczny wizerunek, który bardzo pasuje do przekraczającej wszelkie ramy osobowości autora. Licytacje pastelowych portretów stworzonych przez Firmę Portretową Witkacego zaczynają się zwykle od nieco wyższego poziomu Cena wywoławcza 55 000 zł | ||
lot 63 Stanisław Gadomski, Śląskie olimpijczyki, lata 70.-80. XX w. - zobacz więcej > Prawdziwy skarb w najniższych przedziałach cenowych. Bardzo dobra fotografia, wyglądająca jak rasowa grafika. Błyskotliwy pomysł kompozycyjny pozwolił uzyskać z rytmu blaszanych prętów klatek i ptasich sylwetek małe arcydzieło formy. Cena wywoławcza 700 zł | ||
12.05.2018, Ostoya, 172 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego - zobacz więcej >
lot 7 Fryderyk Pautsch, Hucuł na koniu - zobacz więcej > Atrakcyjny obraz olejny jednego z głównych przedstawicieli tematyki huculskiej w polskiej sztuce. Żywa kolorystyka i inwencja zetawień barwnych czynią z tej propozycji wyjątkową okazję przy tej cenie wywoławczej. Cena wywoławcza 3 000 zł | ||
lot 394 Allan Rzepka, Dwugłos marionetki, 1990 - zobacz więcej > Seria prac profesora Rzepki zaoferowana jest w katalogu Ostoi w bardzo zachęcających cenach. Warto się zainteresować tuszami z lat 90., z których "Dwugłos marionetki" wyróżnia się jeszcze dodatkowo. Cena wywoławcza 500 zł | ||
lot 303 Zegarek kieszonkowy z repetycją, Anglia, Londyn, Charles Cabrier, 1752-1777 - zobacz więcej > Osiemnastowieczny, certyfikowany złoty zegarek cenionego twórcy zegarków, przedstawiciela słynnego rancuskiego rodu zegarmistrzów, którzy działali m.in. w Londynie.. Zegary i zegarki Cabriera znajdują się w najważniejszych muzeach świata. Cena wywoławcza 50 000 zł | ||
12.05.2018, Sopocki Dom Aukcyjny, Aukcja Dzieł Sztuki - zobacz więcej >
lot 1 Józef Brandt, Na jarmark - zobacz więcej > Bardzo dobry, choć neiwielki, obraz klasyka szkoły monachijskiej. Wrażenie robi bogactwo kompozycji, z nagromadzeniem szczegółów, takich jak zabudowania i postaci na pierwszym planie oraz grupy ludzi w tle. Zbliżone klasa i wymiarami prace Brandta potrafią kosztować trzykrotnie więcej niż cena początkowa z tej aukcji. Cena wywoławcza 100 000 zł | ||
lot 3 Jacek Malczewski, Portret Józefa Krupińskiego, 1915 - zobacz więcej > Wydarzenie - wybitny olej Jacka Malczewskiego, przestawiający przyjaciela artysty w mundurze, ukazanego z zachowaniem wyjątkowego realizmu. Cena wywoławcza odpowiednia dla rangi artysty i klasy artystycznej obrazu Cena wywoławcza 190 000 zł | ||
lot 6 Olga Boznańska, Widok z paryskiej pracowni artystki, 1907 - zobacz więcej > Kolejne z wielkich nazwisk oferowanych w katalogu i rzadkość kolekcjonerska. Po tematykę widoków Paryża artystka sięgała tylko wyjątkowo, studiując widok z okna pracowni. Stylistycznie obraz świadczy o inspiracjach malarstwem E. Maneta we wczesnym okresie twórczości Boznańskiej. Cena wywoławcza 165 000 zł | ||
lot 11 Wojciech Kossak, Krwawa niedziela w Petersburgu 22 stycznia 1905 roku, 1905 - zobacz więcej > Słynny, zaangażowany politycznie obraz Wojciecha Kossaka, który odniósł wielki sukces w ówczesnej Europie. Duże płótno było w momencie malowania największym dziełem Kossaka. Już ówczesna prasa podkreślała kunszt, z jakim malarz operował wielkimi masami ludzkimi, uzyskując wartościowy artystyczny efekt. Cena wywoławcza 320 000 zł | ||
lot 17 Mela Muter, Portret A. Hamona - zobacz więcej > Wybitny portret olejny autorstwa Meli Muter. Artystka należy do wąskiego grona przedstawicieli szkoły paryskiej, których wartość i powodzenie wśród kolekcjonerów nigdy nie zmalały. Wręcz przeciwnie - należy obecnie do najwyżej wycenianych polskich artystów. Klasa "Portretu A. Hamona" efektownie uzasadnia wysoką pozycję Meli Muter. Cena wywoławcza 180 000 zł | ||
lot 51 Józef Rapacki, Pejzaż, 1917 - zobacz więcej > Obraz klasy muzealnej, jedna z najwybitniejszych prac Rapackiego. Estymacja słusznie ustanowiona na poziomie zdecydowanie wyższym niż dotychczasowy rekordowy pułap cenowy artysty. Mistrzowskie malowanie (mazowieckiego?) światła oraz zieleni drzew pochylonych nad wodą, pozwalają uznać płótno za arcydzieło polskiego pejzażu realistycznego, a cenę wywoławczą za niewygórowaną. Cena wywoławcza 115 000 zł | ||