1 zł
2 600 000 zł

FAŁAT Julian (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

Polesie

akwarela, papier, 42,5 × 79 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: JFałat/Polesie

cena wywoławcza: Wykup abonament

ŁÓDŹ NA BRZEGU STAWU, 1919

akwarela, karton nabity na krosno
45 x 58 cm
sygn. l.d.: JFałat | Osiek 1919
na "plecach" stempel: NOWY SALON SZTUKI [dalej nieczytelne]

KOBIETA W CZEPKU

akwarela, papier
33,3 x 26,2 cm (w świetle passe-partour)
sygn. l.d.: Jul Fałat

I Teka Myśliwska - łosie i niedźwiedzie, 1919-1920

Teka ośmiu autolitografii barwnych; wym.: 65,5 x 490 mm; wszystkie plansze sygn. i tytułowane na płycie. Wydawnictwo Ar­tystyczne "Sztuka" [Toruń 1919-1920]. Zawiera plansze: Pejzaż zimowy z łosiem, Pejzaż zimowy z saniami, Łoś, Las w zimie z łosiami i niedźwiedziami, Polowanie na łosia zimą, Niedźwiedź, Jelenie, Pochód myśliwych z sankami. Zachowana oryginalna okładka (podklejone zgięcie). W dorobku artystycznym Fałata prac graficznych jest niewiele: oferowana teka oraz dwie czarnobiałe autolitografie, które artysta wykonał dla Czartaka - regionalnej grupy literackiej. Lit.: Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław ­Ossolineum], 1994, s. 226, poz. 197. Bardzo rzadkie w komplecie.

PORTRET WŁASNY ARTYSTY ze STRZELBĄ MYŚLIWSKĄ, 1927

olej na płótnie 50 x 70,5 cm,
sygnowany pod autorską dedykacją poniżej górnej krawędzi: "Ukochanemu Marjanowi Niemczewskiemu /ofiaruję ten mój konterfekt aby mu przypominał/ że go kocham sedecznie za jego kochanie /mej Kuki/ jFałat /Bystra/ 1927".

Łódź w szuwarach

akwarela/papier, 10 x 15,2 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Fałat'

Portret chłopca, 1877

ołówek, kredka, papier; 27,5 x 22,5 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. l. d.: JFałat / 1877;
na odwrocie napis (częściowo czytelny): Julian Fałat py… kredką / wykonany w roku 1877 / ze zbiorów Stanisława Wiemczyka ?

Świerk, 1916

akwarela, gwasz, papier; 67 x 32 cm;
sygn. i dat. l. d.: JFałat / Bystra 1916;
na odwrocie:
- pieczątki (częściowo czytelne): OBRAZY ORYGINALNE /… POLSKICH / …RÜBNER / KRAKÓW, RYNEK GŁÓWNY 11;
- oznaczenie: 1002 (kredką)

Na statku

chromolitografia, papier; 20,5 x 28 cm (wymiar kompozycji);
sygn. i dat na płycie: JulFałat / Ceylon / 86
poniżej: Malował Julian Fałat, Chromolitografia, Na statku.
Praca pochodzi z teki "Album artystyczny" nakładem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1887 r.

PEJZAŻ JESIENNY

pastel, karton
34,3 x 27,2 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: JFałat

W załączeniu ekspertyza p. Jadwigi Oczko-Kozłowskiej, potwierdzającej autorstwo Juliana Fałata (Kraków, 17 VIII 2016).

Las w zimie z łosiami i niedźwiedziami, około 1919 r.

litografia barwna/papier, 28 x 42 cm
sygnowana na kamieniu l.d.: 'J Fałat Nieśwież'
Praca pochodzi z teki "I Teka myśliwska - łosie i niedźwiedzie. 8 autolitografii barwnych" Toruń 1919-1920. Wydawnictwo artystyczne "Sztuka"

- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław, 1994, poz. 197, s. 226

Pejzaż zimowy z łosiem, około 1919 r.

autolitografia/papier, 28 x 42 cm
sygnowany na kamieniu l.d.: 'J Fałat Nieśwież'

Pochód myśliwych z upolowanym niedźwiedziem, około 1919 r.

sygnowanyna kamieniu l.d.: 'Jul Fałat'
stan zachowania: uszkodzony prawy róg

PEJZAŻ ZIMOWY

gwasz, olej, tektura, 39,5 x 58,5 cm
sygn. l.d: J Fałat

W zimowym słońcu

olej, płótno dublowane, 49,5 x 69,5 cm;
sygn. l.d.: jFałat / Bystra

Bystra, 1910 r.

akwarela/tektura, 44 x 93,5 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'JFałat | Bystra 1910'
na odwrociu nalepka Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z opisem obrazu

stan zachowania:
zagięcie tektury biegnące wzdłuż przedstawienia, zaciek w prawym górnym rogu, uszkodzony lewy górny róg tektury

Toruń, 1920 r.

akwarela/papier, 48,5 x 88,5 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'JFałat | Toruń 1920'

Polesie

gwasz, tektura; 34,3 x 70cm;
sygn.p.d.: J Fałat/ Polesie

Polesie, 1916 r.

akwarela, papier,
52 × 96 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: JFałat Polesie/1916
na odwrocie dedykacja: Obraz ten, JWP Julian Fałat ofiarował / bratu memu śp. Karolowi Lubomirskiemu / w 1916 Roku Pańskim, na pamiątkę wspólnych / wędrówek po dobrach naszych poleskich. / Kraków, 10.6.1932 r./Zofia Lubomirska

Kolekcja rodziny Lubomirskich

AUTOPORTRET W ZIMOWYM OKRYCIU, 1917

akwarela, papier
51,3 x 72,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: JFałat [inicjały wiązane] | 1917

Obraz reprodukowany, m.in. w:
- T.Z. Bednarski, Krakowskim szlakiem Juliana Fałata, Kraków 2005, il. 1; przed stroną tytułową;
- A. Król, Julian Fałat, Wystawa Jubileuszowa na 10-lecie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli [także: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Miedzi w Legnicy], Stalowa Wola 2010, s. 153, il. barwna.

liczba obiektów: 704