MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania) (1876 Warszawa - 1967 Paryż)
Portret dziewczyny, około 1920 r.
olej, płótno, 55 × 46,5 cm,
sygn. p.g.: Muter, na odwrocie nalepka z opisem obrazu w języku francuskim
- kolekcja Wojciecha Fibaka (do 2007 r.)
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej, płótno, 80 × 65 cm,
sygn. p.g.: MUTER, na odwrocie tabliczka z napisem: 12801 MUTER oraz papierowa naklejka z maszynowym zapisem: 12801 Mela Muter |HT 80 × 65 |Solitude 1918 (data odręcznie)
Wystawiany i reprodukowany:
École de Paris. Artyści ży
Nad rzeką (rewers: Drzewa - szkic)
akwarela, kredka/papier, 25 x 36 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Muter'
PORTRET KOBIETY O JASNYCH WŁOSACH
olej, sklejka, 65 x 53.5 cm
sygn. p.g.: Muter
REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Agra-Art, 13.10.2013, poz. 73.
olej, płótno, 65,5 x 54 cm
sygn. l.g: Muter
REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji Tableaux Anciens & Modernes, Armengau Patrick, 30.06.2007, poz. 66.
Katalog Aukcji École de Paris, Millon & Associes, 25.03.2015 poz. 142.
olej, tektura, 107.5 x 88 cm
sygn. l.g.: Muter
REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji École de Paris, Artcurial, 24.10.2012. poz. 393.
olej/płótno, 46 x 38 cm
- Petit Palais, Genewa
- kolekcja Wojciecha Fibaka
- Ecole de Paris. Artyści żydcowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, IRSA, Kraków 1998, s. 200 (il.)
olej, płótno
35,6 x 25,8 cm
sygn. l.g.: Muter
na odwrocie niewyraźnie odbity, prostokątny stempel na płótnie
olej, płótno, 50 x 61 cm
sygn. p.d.: Muter
akwarela/papier,36 x 50 cm
sygnowany l.d.: 'Muter'
olej/płótno, 38,5 x 46 cm
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa Maxwell Galleries w San Francisco
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
olej, płótno
96 x 80 cm
sygn. p.g.: Muter
Na odwrocie napis: Depôt | Reservé | Retrouvé en 1962 | Nettoye superficiellement | M
akwarela, ołówek, papier
47,8 x 34 cm (w świetle passe-partout)
sygn. ołówkiem p.d.: Muter
The Adoration and The Entombment (recto-verso)
olej, deska gruntowana, 129 x 113 cm
sygn.: Muter l.d. na odwrocie
Potwierdzenie autentyczności:
Autentyczność tej pracy została potwierdzona przez Urszulę Lazowski na podstawie fotografii.
Proweniencja:
Kolekcja prywatna, New York, ok. 1960
Obraz namalowany w latach 1940-50.
Ta przejmująca dwustronna praca łączy znany motyw Meli Muter dotyczący macierzyństwa i matczynej miłości z równoległych odniesień do życia i śmierci Chrystusa. Czerwony kwiat na pierwszym planie łączy obie sceny.
olej, płótno, 80 × 65 cm
sygn. p. g.: MUTER
na odwrocie tabliczka z napisem: 12801 MUTER oraz papierowa naklejka z maszynowym zapisem: 12801 Mela Muter |HT 80 x 65 |Solitude 1918 (data odręcznie)
Wystawiany i reprodukowany:
École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, kat. wystawy pod red. J. Grabskiego, Kraków, 1998
Martwa natura z melonem i winogronami, 1943 r.
olej/sklejka, 45 x 38 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MELA MUTER | AVIGNON 1943'
opisany na odwrociu: 'MELA MUTER | AVIGNON 1943'
olej/płótno, 63 x 50 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'
opisany na odwrociu: 'Retrouve au 1962'
na odwrociu papierowe nalepki z Galerie Gmurzynska, Lempertz, Zimmermann & Heitmann
- kolekcja prywatna, Niemcy
olej, płyta, 153 x 117 cm
PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, USA
REPRODUKOWANY:
Czapliński Cz., Kolekcje sztuki polskiej w Amerycy, Warszawa - Nowy Jork, str. 424
Portret kobiety z dzieckiem - praca dwustronna, na odwrociu Pejzaż z Avignon, około 1950 r.
akwarela, tusz/papier, 35 x 40,8 cm
nalepka na passe-partout: 'Landscape Near Avignon | By Mela Muter | Given to Gordon Allen by the Artist, 1950.'
- kolekcja Gordona Allena, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Warszawa
Świt w Marsylii, około 1927 r.
olej, płótno, 65,5 × 81 cm
sygn. l. d.: Muter
Opisywana i reprodukowana:
Villa Grisebach, Berlin, 19th, 20th & 21st Century Art by Villa Grisebach, Berlin 2009, November 28, p. 178.
Galerie Gmurzynska, Kolonia
Kolekcja prywatna, Hesse
Kolekcja Villa Grisebach, Berlin
Kolekcja prywatna, Polska