SMUGLEWICZ Franciszek (1745 Warszawa - 1807 Wilno)
MIESZKO I wprowadza chrześcijaństwo do Polski, ok. 1791
(Miecislaus I. Idola confringi per totum Regnum lege publica jubet)
miedzioryt, 35,5 x 39,5 cm, sygnowany pod kompozycją "F. Smuglewicz inv.t et delin.t in Varsaviae" oraz "Hier. Carattoni sculp. Romae".
Rycina po starannej konserwacji.
Literatura:
- W kręgu wileńskiego klasycyzmu. Katalog przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Charazińskiej i Ryszarda Bobrowa, Warszawa 2000 Muzeum Narodowe, s. 231-233. Reprodukcja tamże.
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej, płótno
53 x 42 cm
Sygnowany l.d.: S(......)
olej na płótnie naciągniętym na deskę,
26,5 x 30 cm,
na odwrocie, na desce, napisy inkaustem: "Fr. Smuglewicz art. mal";
poniżej: "Konstancyi Osieckiej" i u dołu: "K.O"; tamże napis kredką: "Dar dla/ Henryka/ Osieckiego 1918 r.". Na ramie, inkaustem: "Michała Osieckiego z Brzeźnicy Buchawskiej [?] 1807 r" Poniżej, kredką: "z Czerniejowa Lubelsk?"
Oryginalna rama XIX wieczna.
Obraz pochodzi ze znanej kolekcji krakowskiej
Miecislaus I dum Sacro interest, defensa coma a caecitate liberatur, 1780
Miedzioryt Angelo Campanella (1746-1811) na podstawie rysunku F. Smuglewicza
wym.: 404 x 305 mm (odbitka obcięta)
sygn. pł.: Franc. Smuglewicz inv. Et delin. Varsoviae; Ang. Campanella sculp. Romae. Odbitka obcięta bez szkody dla kompozycji; ślady złożenia.
Lit.: Benezit, t. 2 (1976), s. 482.
Olej, płótno; 64,4 x 51,3 cm
Na odwrocie naklejone napisane na maszynie, na prostokątnej kartce papieru zaświadczenie o autentyczności obrazu wydane przez Przemysława Michałowskiego w roku 1949. Powyżej nalepka z napisem atramentem: 600. Poniżej ślad po innej nalepce.
Olej, płótno; 64,4 x 51,3 cm
Na odwrocie naklejone napisane na maszynie, na prostokątnej kartce papieru zaświadczenie o autentyczności obrazu wydane przez Przemysława Michałowskiego w roku 1949.
Powyżej nalepka z napisem atramentem: 600.
Poniżej ślad po innej nalepce.