WEISS Wojciech (1875 Leorda w Rumunii-1950 Kraków)
pastel na papierze, 59 x 40 cm w świetle p-p.
Twórczość Weissa kształtowała się w kręgu filozoficznych tendencji młodopolskich. Artysta utrzymywał bliskie kontakty ze Stanisławem Przybyszewskim i pod wpływem jego teorii zainteresował się problematyką egzystencjalną. W powstałych wówczas studiach portretowych zwrócił się w kierunku penetracji psychiki ludzkiej i najgłębiej skrywanych sfer podświadomości.
Prezentowana praca powstała podczas stypendialnego pobytu artysty w Paryżu
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej, płótno,
50.5 x 65 cm
Sygnowany l.d.: WWeiss Na odwrocie naklejka z odręcznym napisem : Nr 16 | Wojciech Weiss | Kwitnący sad | (Kalwaria) | olejny ; na krosnach stemple składu materiałów malarskich Iskra & Karmański w Krakowie.
Widok na Wawel z pracowni artysty, 1915 - 20
olej na płótnie,
70 x 60 cm
sygnowany l.d.: monogram wiązany "WW"
na odwrocie nalepka Muzeum Narodowego w Poznaniu z informacjami o obrazie
wystawiany: Wojciech Weiss. Wystawa monograficzna, Muzeum Narodowe w Poznaniu VI - X 1977 (nr kat. 140)
olej na płótnie,
70 x 60 cm
Odpoczynek modelki, przed 1900
olej na płótnie, 79,5 x 60 cm
wystawy: Wojciech Weiss. Akty i pejzaże, Desa Unicum, Galeria Willa Struvego, Warszawa, XII 1999.
akwarela, ołówek na papierze, 48,5 x 34 cm
sygnowany po lewej monogramem wiązanym: "WW"
na odwrocie stempel: "Ze zbioru dzieł Wojciech Weissa. Dom artysty" i numer 001425
pastel na kartonie, 89,5 x 57 cm
sygnowany l.d.: "WW" (monogram wiązany)
Na odwrocie pieczęć owalna "Ze zbioru dzieł Wojciecha Weissa. Dom Artysty".
olej na płótnie dublowanym,
64 x 50 cm, sygnowany l.d.: "WW"
linoryt, 10 x 15 cm, sygnowany ołówkiem p.d.: "WWeiss"
na odwrocie dedykacja: "Z rozpoczynającym się Nowym Rokiem 1952 proszę przyjąć nasze najlepsze życzenia Irena Weissowa z córką i synem Kraków"
Pejzaż z południowej Francji, 1923
olej, płótno
65 x 50 cm
olej, płótno
32 x 45 cm
olej, tektura
50,5 x 40 cm