WRÓBLEWSKI Andrzej (1927-1957)
MARTWA NATURA Z BUTELKAMI, 1954
olej, płótno,
47 x 49
Na odwrocie na płótnie napis: ANDRZEJ WRÓBLEWSKI | MARTWA NATURA Z BUTELKAMI | KAT 58 |Ul. Kazimierza Wielkiego 3/m 27 tel.311-35
cena wywoławcza: Wykup abonament
akwarela/papier,
23 x 17 cm
napis p. g.: `98`
WYSTAWIANY: Andrzej Wróblewski rysunki i gwasze z kolekcji prywatnej. Polska Sztuka Współczesna 2 poł. XX w. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Toruń 2003
LITERATURA: Andrzej Wróblewski - wystawa pośmiertna, Kraków, Pałac Sztuki, Kraków 1958, katalog poz. 259 (w spisie prac niewystawianych na wystawie); A. Michalak, Andrzej Wróblewski, Toruń 2003 (katalog wystawy monograficznej), s. 53, il.
Portret mężczyzny we wnętrzu, 1952
[Portret mężczyzny z wnętrzem, Portret z wnętrzem, Portret z półkami]
praca dwustronna, na odwrocie: Postać mężczyzny we wnętrzu [Woźny];
olej, płótno,
98,5 x 81 cm;
sygn. p. d.: A. WRÓBLEWSKI.
na odwrocie nalepka Ministerstwa [Kultury], Wydziału Obrotów Dziełami Sztuki - z nazwiskiem autora, tytułem obrazu:
Postać z wnętrzem, numerem inw., ceną: 1300, wymiarami pracy oraz informacją: Obraz zakupiono z wystawy portretu w Krakowie. 7 II 53 r.
Garbuska - Garbata we wnętrzu, 1955
olej, płótno, 138 x 100 cm;
na odwrocie: Karmiąca przy balkonie, 1954 (Karmiąca)
Obraz rozpoczęty: 17 marca 1955
akwarela, papier; 70 x 49 cm
Na odwrocie: MNP Dep.1225
Obraz był depozytem w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Drzeworyt;
wym.: 160 x 95 mm;
sygn. oł.: A. Wróblewski 1944. Wczesna i rzadka praca artysty.
Dziecko z wyciągniętymi rękami (Kitek),
olej, tempera, płótno, 93 x 40,5 cm; niesygn.
Reprodukowany i opisany w: Andrzej Wróblewski. Galeria Sztuki Wspołczesnej Zachęta,
Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Instytut Promocji Sztuki, Warszawa 1998, s. 121, poz. 156a
piórko, tusz, tusz lawowany, papier,
29,5 x 20,3 cm;
sygn. p. d.: A. Wróblewski (ołówkiem),
oraz tytuł: l. d.: Dziewczynka (ołówkiem)
Portret młodego mężczyzny, ok. 1948
kredka, papier;
wym.: 29 x 35,5 cm;
niesygn.
ołówek, papier, 39,5 x 27 cm (w świetle passe-partout); sygn. l.d. wzdłuż krawędzi: A. Wróblewski
tusz, kredka/papier, 10,5 x 17,5 cm
sygn. i dat. p. d.: `A Wróblewski / 17.IV.42 / WILNO`
akwarela/papier, 29,5 x 41,5 cm
sygn. oraz tytuł prawy bok.: `A. Wróblewski Gimnastyczki`, dat. p. g.: `11 57`
olej, płótno, 140 x 198 cm;
sygnowany w prawym dolnym rogu: AW (monogram wiązany),
na odwrocie numer inwentarzowy: 195212 MNW
Obraz pochodzi z kolekcji rodziny artysty. W 1968 r. został zdeponowany przez Krystynę Wróblewską, matkę artysty, w Muzeum Narodowym w Warszawie (nr dep. 195212).
akwarela, ołówek, papier
23 x 22.8 cm
sygn. oł. l.d.: A Wróblewski, p.g.: 148
na odwr. oprawy l.g. nalepka z danymi pracy z odniesieniem do katalogu Inedita (patrz niżej) i nr depozytowym: MNK ND.9678, niżej nalepka z nr: 44, niżej na dwóch paskach gęsiej skórki oł.: ND. 9678 | karta 8457, niżej nalepka wydruk: 44. Dzbanki | 1948-49, akwarela
Akt kobiety stojącej tyłem, 1955
(Akt duży, Studium aktu)
olej, płótno, 121 x 69 cm
nie sygnowany
na odwrociu naklejka: Muzeum Narodowe / w Warszawie / Dep. 2747
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
28 x 40,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p.d.: A. Wróblewski; obraz pochodzi z kolekcji rodziny artysty
Chłopak na żółtym tle, 1956 (Chłopczyk)
olej, płótno, 71 x 51 cm
sygn. monogramem wiązanym p.d.: AW
na odwrocie: "Chłopak na ugrowym tle" ("Model, Szkic chłopca") oraz autorski opis l.g.: Andrzej Wróblewski / Chłopczyk / 1956 olej / 70 x 50
cztery naklejki: na licu ramy l.d.: 92. Chłopczyk / olej/pł. wł. rodziny; na odwrocie drukowana, wypełniona atramentem: CBWA oddział w Krakowie; drukowana, wypełniona atramentem (nieczytelnie) z l.p. 65.; drukowana, wypełniona pismem maszynowym: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Wystawa w X rocznicę śmierci, kwiecień - maj 1967, nr kat. 92; na krosnach pieczątka P.P. Desa Oddział w Warszawie ul. Nowy Świat
akwarela, papier,
42 x 29,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p.d.: A. Wróblewski; w l.d. napis: Dwa akty kobiece
olej, płótno, 80 x 101 cm;
na odwrocie napisy autorskie: ANDRZEJ WRÓBLEWSKI / PEJZAŻ Z WYSOKIM NIEBEM / olej 1953 / 80 x 101 kat. oraz nalepka wystawowa Muzeum Narodowego w Poznaniu: Andrzej Wróblewski - Wystawa w X rocznicę śmierci kwiecień-maj 1967
Bibl.: Andrzej Wróblewski. Retrospektywa, katalog wystawy, red. Z. Gołubiew, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta (Warszawa 1995, kurator: H. Wróblewska), Muzeum Narodowe w Krakowie 1996, kurator: Z. Gołubiew), Warszawa 1998, poz. kat. 159, s. 122.