1 zł
2 600 000 zł

OPAŁKA Roman (1931 Abbeville - 2011 Rzym)

Od Kronstadtu do Władywostoku

litografia/papier 57 x 40,5 cm (zadruk)
opisany u dołu długopisem: '"Od Kronstadtu do Władywostoku"', 'Litografia 21/50', 'odbijał H.Opałka', 'R.Opałka'

cena wywoławcza: Wykup abonament

Kompozycja strukturalna - szara, l. 60 XX w.

olej, płótno; 43,5 x 35,5 cm;
sygn. na odwrocie na blejtramie: R OPAŁKA
Praca pochodzi od rodziny artysty

Pomnik malarza

tusz na papierze
13 x 20 cm
Praca ofiarowana przez Fundację Opałka
Na odwrocie znajduje się rysunek Żyrandol
Oraz ex libris MP i stempel Fundacji Opałka.

Bój to jest nasz ostatni

litografia/papier, 70 x 79 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany u dołu ołówkiem: 'Bój to jest nasz ostatni | Litografia 15/80 | odbijał H. Opałka', sygnowany p.d.: 'R. Opałka'

Kompozycja strukturalna - szara, ok. 1964

olej, płótno; 65,5 x 32,5 cm;
sygn. na odwrocie, na blejtramie: R. OPAŁKA
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście.

Szkic ilustracji, około 1966 r.

gwasz/papier, 24,5 x 27,5 cm
- Anna Miziak Sztokholm
- Porównaj: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 81, poz. 276

Z cyklu: Alfabet grecki, 1964

olej, płótno; 121 x 90 cm;
sygn. i dat. na odwrocie, na blejtramie:
R. OPAŁKA 64 (praca przed konserwacją)

Tau, z cyklu Alfabet grecki, 1965 r.

olej/płótno, 130,8 x 81,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `OPAŁKA 65 Tau`

- kolekcja prywatna, Łódź

- Roman Opałka, Dom Artysty Plastyka, Warszawa, kwiecień 1966

- Roman Opałka, katalog wystawy indywidualnej w Domu Artysty Plastyka, Warszawa 1966, poz. kat. 28, s.nlb.
- Porównaj: Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 15

Z CYKLU ALFABET GRECKI: TAU, 1965

olej, płótno, 130 x 80 cm
sygn. na odwrocie: OPAŁKA 65 Tau

333 (z cyklu Opisanie Świata), 1969

Kwasoryt; wym.: 590 x 494 mm;
sygn. oł. p.d.: Opałka 69, l.d. tyt., odb. 7/50.
Praca reprodukowana na II stronie okładki "Przeglądu Artystycznego" 1772/2. W 333 fotograficzny portret artysty, wtopiony w motyw architektoniczno-rzeźbiarski, zmniejsza się wraz z nim aż do pyłu unicestwienia. Za tę grafikę Roman Opałka został laureatem Grand Prix III MBG w 1970 roku.
Lit.: I. Jakimowicz, "Współczesna grafika polska", Warszawa 1975, poz. 141, il.; B. Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1976, s. 42; D. Wróblewska, Polska grafika współczesna, Warszawa 1988, poz. 28 (il.).

Plakat CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1964

Druk, papier; 98 x 67,5 cm
Pochodzenie: ze zbiorów Mateusza Garbowskiego

Żagiel I, 1965 r.

linoryt/papier, 68,5 x 48 cm (zadruk), 97 x 70 cm (arkusz)
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `Żagiel I linoleum 22/30 odbijał H. Opałka R OPAŁKA`

- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, s. 4/R

Żagiel II, 1965 r.

linoryt/papier, 68,5 x 50,5 cm
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `Żagiel II linoryt 12/50 odbijał impr H Opałka Roman Opałka`

Metemsychosis, 1970 r.

kwasoryt/papier, papier, 62,5 x 49,5 cm
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `METEMPSYCHSIS Kwasoryt 15/50 odbijał imp. H Opałka Roman Opałka`

- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, s. 8/R

Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, 1963 r.

offset/papier, 98 x 66 cm
sygnowany l.d.: `OPAŁKA 63`

STAN ZACHOWANIA:
dobry, niewielkie naddarcia na dolnej krawędzi

offset/papier, 99,5 x 68 cm
sygnowany l.d.:`OPAŁKA 63`
STAN ZACHOWANIA:
bardzo dobry

Z cyklu Alfabet grecki, 1964 r.

olej/płótno, 135,5 x 96 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: `Z cyklu alfabet grecki 1964 | Opałka`

- kolekcja prywatna, Łódz
- Porównaj - Bozena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 15

AKT NA KRZEŚLE

ołówek, papier, 96 x 73 cm w świetle oprawy
na odwrocie owalna pieczęć Fundacji Opałka ze stwierdzeniem autentyczności

Węgierski Instytut Kultury - Zaproszenie - szkic plakatu, ok. 1965

ołówek, gwasz, papier;
20 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie: stempel w kształcie owalu z napisem: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ /THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA oraz stempel: EX LIBRIS / EWA & MAREK PIETKIEWICZ

Plakat JEŹDŹCY, 1965

Druk, papier; 58 x 85 cm
Pochodzenie: zbiory Mateusza Grabowskiego

liczba obiektów: 380