ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
z cyklu Chasydzi, Opatów, dom przy rynku, 2001
Fotografia przekazana z archiwum magazynu POZYTYW za zgodą artysty, 19x29 cm, czarna rama drewniana + passe partout + szyba
cena wywoławcza: Wykup abonament
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
fotografia czarno-biała, odbitka srebrowa, papier fotograficzny
24 x 30 cm
opisany na odwrocie: "MODA POLSKA | 60te"; odręczny podpis artysty: "ARolke"
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
41 x 31 cm
na odwrocie odręczny podpis artysty: "ARolke | 1979", l.p: "60-8-46 sec 2'2"
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
z cyklu Fischmarkt, 1978/1979, Hamburg
30 x 24 cm
na odwrocie pieczęć artysty; odręczny podpis artysty: "ARolke"
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
31 x 41 cm
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
Kalina Jędrusik , 1965/ l.70. XX w r.
odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 24 x 17,5 cm
Odbitka wykonana przez autora w latach 70. XX w.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
gelatin silver print on photographic paper, 24 x 17.5 cm
Print made by the artist in the 1970s.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
nakład: 1/8, hahnemuhle photo rag, 308 gsm, 38x38 cm,
czarna drewniana rama + passe partout + szyba (oprawa artysty)
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
Warszawa, Jadwiga Grabowska, 1967/2010 r.
archiwalny wydruk atramentowy, 45 x 45 cm
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
fotografia, wydruk archiwalny / papier, 20 x 20 cm, sygn.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
1958/lata 70. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 40,5 × 30,5 cm,
sygn. na naklejce na odwrocie
najprawdopodobniej jedyny zachowany egzemplarz
Rolke przez lata eksplorował w swojej fotografii temat kobiety. Wykonywał zarówno zdjęcia mody, będące studyjnymi lub ulicznymi aranżacjami, jak i reportaże dokumentujące wydarzenia świata kobiecego - m.in. konkursy Miss Polonia. Prezentowaną fotografię zrobił podczas konkursu w 1958 r., który zapamiętany został wyjątkowo ze względu na ilość kontrowersji, jakimi obrósł. Krążyły plotki, że wybory były ustawione, podczas gali finałowej na widowni doszło do bijatyk, a po konkursie rozeszła się wieść, że jedna z kandydatek została zamordowana.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
1958/1970s
gelatin silver print, 40.5 × 30.5 cm,
signed on label on the reverse
most probably the only surviving print
For years, Rolke has been exploring in his photography the subject of women. He has taken both fashion pictures during staged sessions in a studio or on the streets, and documented women-related events, including Miss Poland beauty contests. This photograph was taken during the 1958 competition, which was notorious for the numerous controversies it caused. Rumours circulated that the vote had been manipulated, that it came to blows during the final gala, while after the contest, news spread that one of the finalists had been murdered.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
1959
odbitka żelatynowo-srebrowa, 35 × 30,3 cm,
sygn. na odwrocie
vintage print
Rolke poświęcił znaczną część swojej twórczości kobietom. Wśród ich fotografii znajdują się zarówno aranżowane zdjęcia studyjne, jak i - podobne do tego - kadry z życia codziennego. Portret ukazuje znajomą artysty, z którą odwiedził on wystawę malarza abstrakcjonisty - Zbigniewa Kupczyńskiego. Na fotografii widoczne są obiekty prezentowane wówczas na ekspozycji.
Wystawa: Powroty, Instytut Polski, Bratysława, Słowacja (2000).
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
1959
gelatin silver print, 35 × 30.3 cm,
signed on the reverse
vintage print
Rolke dedicated much of his creative energy to women. His photographs depicting women include both staged studio photos and pictures of everyday life, as this one. This is a portrait of the artist’s friend, with whom he went to an exhibition of the abstract painter Zbigniew Kupczyński. One can see here fragments of the items shown at the exhibition.
Exhibition: Returns, Polish Institute, Bratislava, Slovakia (2000).
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
Bez tytułu (Moskwa), 1960/2013 r.
wydruk pigmentowy, papier Hahnemuhle, nakład 1/8 + 2 a.p., 45 x 45 cm, sygn.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
1965
późniejsza odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 40,5 x 30 cm,
sygn. na przodzie, sygn., dat. i tytuł na odwrocie
Rolke uważany jest za klasyka polskiej fotografii humanistycznej, na co znakomitym dowodem jest prezentowana fotografia. Wykonana została przez artystę w 1965 r. podczas jego pierwszego pobytu w Paryżu, miasta uważanego za mekkę fotografów ulicznych.
Archiwum Tadeusza Rolkego, składające się z kilkudziesięciu tysięcy negatywów i slajdów, prezentowane jest on-line przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przedstawione zdjęcie, które ukazuje jego umiejętność uchwycenia nastroju nawet najprostszych chwil, należy do części negatywów udostępnionych przez Agencję Gazeta, uzupełniającej wspomniany zbiór.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
1965
later gelatin silver print, RC paper, 40.5 x 30 cm,
signed on the front, signed, dated and titled on the reverse
Rolke is considered a classic of Polish humanist photography, which is proven by this photograph. It was made in 1965 during one if his first stays in Paris, a city considered to be a Mecca for street photographers.
Tadeusz Rolke`s archive, which consists of several dozen thousand negatives and slides, has been published on-line by the Museum of Modern Art in Warsaw. This photograph, revealing the artist`s great skill in capturing the mood of even the simplest moments, is part of the collection of negatives made available by Agencja Gazeta, which supplements the above archive.
ROLKE Tadeusz (ur. 1929)
lifetime print, fotografia czarno-biała/papier fotograficzny, płyta aluminiowa, 40 x 40 cm
na odwrociu sygnowana: `TRolke`