HOFMAN Wlastimil (1881 - 1970)
Portret Andrzeja Pronaszki (praca dwustronna)
ołówek/papier, 18 x 15 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany monogramem wiązanym p.d.: `WH` oraz poniżej `Andrzej Pronaszko`
na odwrociu również studium do portretu sygnowane monogramem wiązanym p.d.: `WH`W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, J. Malczewskiego, J. Unierzyskiego i J. Stanisławskiego. Lata 1899-1901 spędził w paryskiej Academie des Beaux-Arts u J. L. Gerôme`a. Podczas II wojny światowej był w ZSSR, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Należał m.in. do TAP "Sztuka", Grupy Zero, Grupy Pięciu oraz "Secesji" wiedeńskiej. Na jego pracę ogromny wpływ miała symboliczna twórczość J. Malczewskiego. Hofman malował głównie obrazy religijne, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego modelami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność.
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej, płótno; 147,5 x 127,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: Wlastimil Hofman 1923
olej, płótno; 97 x 76 cm;
sygn. dat. i opis l. g.: Vlastimil Hofmann/ Praga 1916
olej, deska, 63 x 43,5 cm
sygnowany l.g.: Wlastimil /Hofman 1921
wzdłuż górnej krawędzi dedykacja: Pani Bronisławie Koncowej / na pamiątkę pobytu na Salwatorze
Na odwrocie szczątkowo zachowane 2 nalepki wystawowe (TPSP?, TZSP?)
Estymacja: 40 000 - 45 000 zł
Portret Adama Kruczkowskiego (1942)
sygn. dat. p.d.
tusz, papier
27.5x20.5 cm (w świetle passe-partout)
Głowa młodej kobiety z prawego profilu ok. 1908
Ołówek, papier czerpany; 20 x 12 cm
Sygn.pd.: VH; oznaczenie u góry z lewej K2.
Na arkuszu drukiem-NADESZŁY INNE CZASY
Portret pana Potockiego na tle muru stadionu Towarzystwa Sportowego Wisła w Krakowie, 1932
Olej, płótno; 48 x 33,5 cm
Sygn.p.d.: Wlastimil / Hofman/ 1932
olej, płyta, 71 × 94 cm
sygn. i dat. l. d.: Wlastimil Hofman/ 1923
Estymacja: 100000 - 120000 zł
olej, sklejka, 19,5 × 18,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. g.: Wlastimil Hofman
Estymacja: 19000 - 20000 zł
Kredka, papier; wym.: 32,5 x 24 cm; sygn. oł. p.d.: Wlastimil Hofman Kraków 1947 / na pamiątkę mego pobytu na Spadzistej.
Rysunek dwustronny
ołówek/papier, 20,5 x 16 cm
sygnowany p.d. monogram wiązany `WH`
Literatura: Wlastimil Hofman - Katalog Wystawy w Regionalnym Centrum Kultury, Kołobrzeg 2010, il. nr 14, s. 8.
Estymacja: 1 500 - 2 000 zł
Postać śmiejącej się dziewczyny, ok. 1908 r.
ołówek/papier, 23,5 x 15 cm
Rysunek satyryczny na odwrociu programu teatralnego.
Literatura: Wlastimil Hofman - Katalog Wystawy w Regionalnym Centrum Kultury, Kołobrzeg 2010, il. nr 10, s. 6.
Estymacja: 1 500 - 2 000 zł
olej, płótno; 178 x 126 cm;
sygn. i dat. l. d.: Wlastimil Hofman / 1922
Sportowiec
litografia, papier, 19,4 x 15,3 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. l. d.: WH (monogram wiązany)
Przygotowanie do biegu
litografia, papier, 15,5 x 19 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. l. d.: WH (monogram wiązany);
Dziewczynka z ptaszkiem przed kapliczką
litografia, papier, 19,5 x 15,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
Autoportret na tle Wawelu, 1921 r.
olej/tektura, 98 x 70,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Wlastimil Hofman | 1921`
Estymacja 60 000 - 80 000 zł