SZAJNA Józef (1922, Rzeszów - 2008, Warszawa)
Projekt scenografii do spektaklu Burza wg Williama Szekspira, 1958 r.
gwasz, kredka, ołówek/papier, 29,5 x 42 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna | 58', na kartonie sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 58' oraz opisany l.d.: '"Burza" - Szekspir - projekt scenografii'
Teatr Ludowy, Kraków, reż. Krystyna Skuszanka
cena wywoławcza: Wykup abonament
Projekt kostiumu do spektaklu Burza wg Williama Szekspira , 1958 r.
technika własna/tektura, 66,5 x 46 cm
na odwrociu sygnowany i opisany: 'JÓZEF SZAJNA | KRAKÓW TEATR LUDOWY | POLSKA | „BURZA” | 22'
Projekt kostiumu do spektaklu Burza wg Williama Szekspira, 1959 r.
akwarela, ołówek/papier, 29 x 19,5 cm
sygnowany p.d.: 'J. Szajna' oraz opisany śr.d.: 'p Pawłowska'
Projekt kostiumu do spektaklu Burza wg William Szekspira, 1959 r.
ołówek, akwarela/papier, 29 x 18,5 cm
sygnowany p.d.: 'Szajna' oraz opisany l.d.: 'Burza'
Projekt kostiumu do spektaklu Sen nocy letniej wg Williama Szekspira, 1963 r.
akwarela, kolaż, ołówek/papier, 34,5 x 24,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 63' oraz opisany l.d.: 'Sen nocy letniej'
Teatr Ludowy, Kraków, reż. Lidia Zamkow-Słomczyńska
Projekt kostiumu do spektaklu Nowe Wyzwolenie wg Stanisława I. Witkiewicza, 1967 r.
gwasz, kredka, ołówek/papier, 34 x 23 cm
Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, reż. Józef Szajna
Zestaw projektów kostiumów do spektaklu Barberyna wg Alfreda de Musset, 1954 r.
gwasz, ołówek/papier, 29,5 x 21,5 cm
1) sygnowany i datowany p.d.: '1954 Szajna' oraz opisany l.d.: '"Barberina" Opole | Leśniak', 2) datowany p.d.: '1954' oraz opisany d.: 'Barberina Leśniak'
Teatr Ziemi Opolskiej, Opole, reż. Jerzy Krasowski
Projekt scenografii do spektaklu Myszy i ludzie wg Johna Steinbecka, 1959 r.
gwasz/papier, 24,5 x 33 cm
Teatr Ludowy, Kraków, reż. Jerzy Krasowski
Ściana butów - element scenografii spektaklu Replika, 1973 r.
asamblaż, 219 x 163 x 15 cm
Teatr Studio, Warszawa, reż. Józef Szajna
rysunek, akryl, papier, 47 x 46 cm,
sygn. p.d.: Szajna 82
akwarela, papier, 40 x 28 cm w świetle passe-partot,
sygn. i dat. p.d.: 98/Szajna, opisany l.d.: Cycki
kolaż, papier, 72 x 55 cm w świetle passe-partout,
sygn. p.d.: Szajna/2000
Projekt kostiumu do "Rewizora" Gogola, 1963 r.
kredka, kolaż, 30,5 x 23 cm,
sygn.p.d.: Szajna/63, opisany olówkiem l.d.: Rewizor
Projekt kostiumu Trinculo do "Burzy" Szekspira dla Witolda Pyrkosza
tempera, kredka, papier, 30 x 21 cm,
sygn. p.d.: J. Szajna/Burza/Pyrkosz
Projekt kostiumu do "Burzy" Szekspira
technika mieszana, tempera, tusz, papier, 30 x 20 cm,
sygn. p.d.: Szajna, opisany l.d.: Szekspir/Burza
akwarela, tusz, papier, 29 x 43 cm,
sygn. ołówkiem p.d.: Szajna 1948
Replika III - szkic do spektaklu, 1973 r.
kredka, papier, 27,3 x 42,5 cm,
sygn.p.d.: Szajna
Droga do nikąd, z cyklu Mrowisko, 1988 r.
akryl, kreda, papier, 65 x 65 cm,
sygn. p.d.: Szajna 1988
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wariat i zakonnica, projekt kostiumu Burdygiela
ołówek, tempera,collage, papier, 30 x 21,5 cm w świetle passe-partout,
sygn. p. śr. Szajna, opisany ołówkiem p.d.: Burdygiel/Skólski, l. śr. nieczytelnie, oprawiony, szyba konserwatorska
John Millinghton Synge, Bohater naszego świata, projekt kostiumu Nelly
akwarela,tempera, papier, 30 x 21 cm w świetle passe-partout, szyba konserwatorska, opisany p.d.: Nelly/p. Zgrzybłowska, l.d.:nieczytelnie
Jerzy Broszkiewicz, Imiona władzy, projekt scenografii
tempera, papier na kartonie, 27,5 x 39 cm w świetle passe-partout. Praca oprawiona, szyba konserwatorska.
W. Shakespeare, Sen nocy letniej, projekt kostiumu, 1963 r.
collage, papier, 35,5 x 25,5 cm,
sygn. p.d. ołówkiem: Szajna/1963, opisany l.d. ołówkiem: Szekspir/"Sen nocy letniej"
Projekt kostiumu do Don Kichota, 1964 r.
tempera, papier, 42, 5 x 30 cm,
sygn. p.d.: J. Szajna/64, opisany ołówkiem l.d.: Cervantes "Don Kichot"/T. Ludowy
Projekt kostiumu do Fausta Goethego, 1985 r.
tempera, kredka, papier naklejony na tekturę, 41,5 x 28 cm
Projekt kostiumu Cerbera do przedstawienia Dante , 1974 r.
kredka, ołówek, papier, 38,5 x 24,5 cm,
sygn. p.d.: Szajna/74
akryl, płótno, 90 × 100 cm,
na blejtramie napis autorski: „Krzyż: (lewa) J. SZAJNA 1989” oraz „d’Apel”, nalepka z biennale z numerem 195
olej, technika mieszana, płótno, 101 × 101 cm
niesygnowany
z tyłu na blejtramie: Dramat IV | 1963
kredka, płótno, 114 x 74 cm, sygn. p.d.: J. Szajna, na odwrocie naklejka: Prezydium Rady Narodowej m. Krakowa…, dalej nieczytelnie, Kraków 22.IX. 65
assemblage, płyta, 74 x 105 cm, sygn. i dat. p.d.: 2006/Szajna
*
collage, tektura, 72 x 100 cm, sygn. I dat. p.d.: 96/Szajna, opisany l.d.: rozpoznanie
*
olej/płótno, 182 x 182 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1988' opisany na blejtramie: 'SZAJNA 1988 WYJŚCIE Z IMPASU'
- "Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach, 2016 - 2017
- Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, 2014
- Galeria Delfiny, Warszawa, 2014
- "Czy ktoś to słyszy?", Berlin, 2007
- "Józef Szajna", Budapeszt, Bukareszt, 2007
- "TEART", Pałac Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Związek Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, 2002
- "TEART", Sankt Petersburg, Muzeum Narodowe w Warszawie (wraz z happeningiem Drabina do nieba), 2001
- Instytut Kultury Polskiej w Budapeszcie, 1999
- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998
- Opole, Muzeum Weimar Buchenwald, Kalisz, Warszawa, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 1996
- Oświęcim, Düsseldorf, Bochum, Warszawa, 1995
- Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, 1993
- Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, 1991-92
Zestaw czterech prac z cyklu 'Mrowisko', 1987-88 r.
akryl/papier, 68 x 66 cm (x2), 68 x 60 cm (x2)
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1987' i 'Szajna 1988' (każda część)
- "Portret człowieka w sztuce zachodu", Galeria Narodowa Berlin, 1980
- Retrospektywna wystawa Józefa Szajny, Centrum Sztuki Studio Teatr-Galeria, Warszawa 1982
- "Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017
olej/płótno, 140,5 x 98,5 cm
na odwrociu opis: 'SZAJNA - "LAMENT" 1984', numery inwentarzowe i zdarta papierowa nalepka
- Sylwety i cienie, environment, Biennale Sztuki w São Paulo, 1989
- XLIV Biennale Sztuki w Wenecji, 1990
- Józef Szajna - Wystawa Muzeum Narodowe Gdańsk Pałac Opatów i Teatr Muzyczny Gdynia 1991-92
- Europa-Europa, Bonn, 1994
- Świat Józefa Szajny. W hołdzie pomordowanym, Oświęcim-Brzezinka 1995
- Józef Szajna, Bochum, 1995
- Józef Szajna: hommage à Auschwitz: W pięćdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęciu-Brzezince, Instytut Polski w Düsseldorfie, 1995
- Appell, wystawa z okazji 50-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Weimar-Buchenwald, 1996
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998
- TEART, wystawa monograficzna i happening "Drabina do nieba", Muzeum Narodowe Warszawa 2001
- TEART, wystawa, Sankt Petersburg 2001
- TEART, Pałac Sztuki w Krakowie, 2002
- Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald, 2005
- TEART, Józef Szajna, Festiwal Zdarzenia, Tczew 2009
- Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna, Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach, 2016-2017
- Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna, [red.] Krzysztofa Frankowska-Piechowicz, Katowice, s. 98 (il.)
technika własna/papier naklejony na płytę, 68 x 98 cm
- Portret człowieka, Muzeum Humboldta, Berlin 1980
technika własna, relief/papier, 67 x 98 cm
- „Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna”, Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017
collage, ołówek/tektura, 98 x 67 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 2005', opisany l.d.: '"pieśń"'
- "Świat Józefa Szajny", Kartuzy 2008 r
- Józef Szajna, Festiwal „Zdarzenia”, Tczew 2009;
- Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, OFF-Art Fair 2014, Brussels
- Józef Szajna. Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w., Muzeum Śląskie w Katowicach, Katowice 2016, ilustracja na okładce
offset, akryl, kreda, papier; 66 x 60 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 97;
na odwrocie opis autorski: z cyklu mrowiska / Szajna "Okna" 1997 (akryl + kreda).
olej, technika mieszana/płótno, 120 x 120 cm
sygnowany p.d.: 'szajna'
na odwrocie opis: 'JÓZEF SZAJNA "OBRAZ NIEBIESKI" 1965 r. | POLSKA KRAKÓW ul. WIECZYSTA 1'
wskazówka montażowa i numery inwentarzowe
papierowa nalepka z opisem pracy
- Muzeum Śląskie - Centrum Scenografii Polskiej, Katowice, 2017
- Czy ktoś to słyszy?, Berlin, 2007
- Czy ktoś to słyszy?, Weimar-Buchenwald, 2005
- TEART, Pałac Sztuki, Kraków, TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002
- TEART, Sankt Petersburg, TEART, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2001
- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, 1998
- Centrum Rzeźby Współczesnej w Orońsku, 1997
- Muzeum Weimar-Buchenwald, 1996
- Gdańsk, Gdynia 1991-92
- Galeria Zachęta, Warszawa, Paryż, 1987
- BWA Kraków, 1986
akryl, kreda, papier, 65 x 65 cm, sygn. p.d.: Szajna 1988
technika mieszana, płyta, 100 × 72 cm,
niesygnowany adnotacja na odwrocie: Galeria Studio. Obraz z czarną plamą /1959
Wystawiany: Malarstwo BWA Kraków 1962; Malarstwo, scenografia, Teatr Pergola, Florencja 1965; IV Festiwal Sztuki, Warszawa (1 Nagroda, Złoty Medal) 1972; Monachium (Srebrny Medal) 1974; Fundacja Calouste Gulbenkiana Lizbona 1977; Światowa Wystawa Portret człowieka, Muzeum Humboldta, Berlin 1980; Budapeszt, Bruksela, Bochum1985; BWA Kraków 1986; Circulo de Bellas Artes, Madryt 1993; Europa-Europa, Bonn1994 Europa-Europa, Bonn 1994, Wystawa w Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 1997,Muzeum Narodowe Osaka 1998; Instytut Kultury Polskiej, Budapeszt 1999; Instytut Kultury Polskiej, Rzym 2000; Museo Permanente, Mediolan 2001; TEART, Pałac Sztuki, Kraków, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002; Muzeum Śląskie Centrum Scenografii Polskiej, Katowice 2017. Kolekcja rodziny artysty
olej, płótno, 90 × 120 cm
na odwrocie na krośnie napis: d`APEL oraz "KRZYŻ" (lewa) J.SZAJNA 1989
oraz nalepka z 44 Biennale w Wenecji z numerem 195
kredka czarna, tusz lawowany na papierze, 19,7 x 14,7 cm, sygn.
Dar Rodziny.
akwarela, długopis/papier, 28,5 x 20 cm (w świetle passe-partout)
opisany l.d.: 'mitomana rolę gram'
gwasz, ołówek/papier, 41,5 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'Szajna 67.'
asamblaż, technika własna,
wym. 50 × 35 × 6 cm
sygn. i dat. p. d.: Szajna 98
Wystawiana:
Museo Permanente, Mediolan 2001 r.
TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002 r.
TEART wystawa oraz happening Drabina do nieba, Muzeum Narodowe, Warszawa - Sankt Petersburg 2001 r.
Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald, 2005 r.
Czy ktoś to słyszy, Berlin, 2007 r.
Kolekcja rodziny artysty.
kompozycja dwuelementowa tzw. bramka
(wymiary ok. 200 × 143 cm)
oraz postać (wym. ok. 165 × 60 × 5 cm)
technika mieszana, kolaż, płyta
na odwrocie nalepka z Biennale Sztuki w Wenecji z 1990 r.
Wystawiana:
XLIV Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji, 1990 r.
Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia 1991- 92
Circulo de Bellas Artes, Madryt 1993
Europa-Europa, Bonn 1994
Düsseldorf, Bochum, Warszawa 1995 r.
Opole, Weimar-Buchenwald, Kalisz 1996 r.
Kolekcja rodziny artysty.
kolaż/papier, tektura, 102 x 72 cm
sygnowany i datowany l.d.: '69 | J. Szajna' oraz '1969 | J.Szajna'
opisany na odwrociu: 'E. BRYLL | "RZECZ LISTOPADOWA" | 1969 | 2 "Rzecz listopadowa" | E. Bryll "Rzecz listopadowa" | Teatr Śląski - Katowice 1969'
na odwrociu nieczytelny stempel wywozowy
ołówek, papier, 42 x 30 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 98 oraz tytuł l.d.: wiatr
ołówek, papier, 42 x 30 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 95 oraz tytuł l.d.: Kochanie
asamblaż, 70 x 99 cm, w oprawie 84 x 114 cm
sygn. p. d.: 'Szajna 86' i opisany na odwrocie: '"Prezentacja" 1986 r.'
Wystawiany: wystawa indywidualna, Galerie Dmochowski. Musée-galerie de Beksinski, Paryż, 1990 r.
asamblaż, 99 x 70 cm, w oprawie 114 x 84 cm
sygn. p. d.: 'Szajna 85', na odwrocie: '"MUMIA" 45' i nalepka 'GALERIA STUDIO Nr ew III-031'
ołówek, papier, wym. 30 x 42 cm,
sygn. i dat. p.d.: 98 / Szajna oraz tytuł l.d. : Koniec
ołówek, papier, wym. 30,5 x 45 cm,
sygn. i dat. p.d. : Szajna 92 oraz tytuł l.d.: most
pastel, papier, wym. 35,5 x 27 cm,
sygn. p.d.: Szajna oraz tytuł l.d.: Orzeł
długopis, papier, wym. 29,5 x 21 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna / 98 oraz tytuł l.d.: Hermafrodyta
flamaster, papier, wym. 29,5 x 42 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 94 oraz tytuł l.d.: Gwiazdor na plaży
pastel, papier, wym. 32,5 x 23,5 cm,
sygn.: 93 / Szajna oraz tytuł l.d.: Szczelina, dopisek l.g.: Alcala
ołówek, papier, wym. 29,5 x 21 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 86 oraz tytuł l.d. : dwoje
ołówek, papier, wym. 42 x 30 cm,
sygn. i dat. p.d. : Szajna / 2000 oraz tytuł l.d. : olśnienie, praca dwustronna
długopis, kredka, papier, 29 x 19 cm; sygn. p. d.: Szajna 2004
offset, kredka, akryl, gwasz, tusz, papier, 182 x 182 cm; sygn. i dat. p. d. : Szajna 1997. Pochodzenie: Kolekcja rodziny artysty
gwasz, akwarela, papier
40 x 66 cm (w świetle passe-partout)
sygn. oł. l.d.: "piękna", p.d.: Szajna 1994
akryl, płótno, 90 × 120 cm
na odwrocie napis autorski: J.SZAJNA "APEL"1990/12
oraz nalepka z Biennale Sztuki w Wenecji z 1990 r.
Europa-Europa, Bonn 1994
Oświęcim, Düsseldorf, Bochum, Warszawa 1995 r.
assemblage, 97 × 69 cm
sygn. i dat. p.d.: Szajna 1990; w l.d.: "Szach"
Santa Cruz de Tenerife, 1990 r.
Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, lata 1991-92
Centrum Scenografii, Katowice, Circulo de Bellas Artes, Madryt 1993 r.
Kunsthalle, Graz, Zamek- Szczecin, Muzeum Narodowe; Wrocław; Muzeum Narodowe; Osaka 1998 r.
Instytut Kultury Polskiej, Budapeszt 1999 r.
Instytut Kultury Polskiej, Rzym 2000 r.
TEART, Pałac Sztuki, Kraków, TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002 r.
TEART, wystawa oraz happening Drabina do nieba, Muzeum Narodowe, Warszawa- Sankt Petersburg 2001 r.
Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald 2005 r.
Czy ktoś to słyszy, Berlin 2007 r;
Józef Szajna, Budapeszt - Bukareszt 2007 r.
Kolekcja rodziny artysty.
technika własna (akryl, gwasz, kredka na poddruku offsetowym), 61,3 x 53,6 cm
sygn. kredką p.d.: Szajna 1990
technika mieszana, akryl/papier naklejony na płótno, 183 x 181 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Szanja | 78`
opisany na odwrociu: `SZAJNA JÓZEF "MROWISKO" 1978-ACRYL | (AMEINSENHAUFEN) | 00-289 WARSZAWA SMULIKOWSKIEGO 14 m 8`
- kolekcja prywatna, Niemcy
Sylweta Ludwika Pugeta - element environment, 1973 r.
technika mieszana/płyta, 193 x 103 x 53 cm
ołówek, brystol, 38 x 28,5 cm
sygn. p.d.: Szajna 1992 oraz l.d.: "macanie"
assemblage, technika mieszana, 97 x 69 cm
sygn. p.d.: Szajna 1990
Reprodukowany w: Józef Szajna i jego świat, red. B. Kowalska, Wyd. Hotel Sztuki, Galeria Sztuki, Współczesnej Zachęta, Warszawa 2000
Szkic do obrazu z cyklu Mrowisko, 1986 r.
technika mieszana, ołowek, offset podmalowany (?) papier, 52 × 67 cm
sygn. i dat. p. d.: 86/Szajna
Ołówek na papierze, 19,5 x 12,5 cm, sygn.
Dar Rodziny.
technika mieszana, druk, flamaster, akwarela, ołówek/papier, 51 x 65,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Szajna `86`
technika mieszana, papier, 182 × 182 cm
sygn. i dat. p. d.: Szajna 1997
Kolekcja rodziny artysty.
Estymacja: 40000 - 50000 zł
olej, technika mieszana, płótno, 102 × 100 cm
Kolekcja rodziny artysty.
Estymacja: 55000 - 65000 zł
technika mieszana, ołówek, gwasz/papier, 59 x 63 cm
Estymacja: 6 000 - 8 000 zł
collage, papier;
70 x 50 cm;
sygn. i dat. p. d.: Szajna 2006
collage, płyta;
43,5 x 43 cm;
sygn. i dat. p. d.: szajna 97, w obrębie kompozycji napis ołowkiem: czerwień
sygn. i dat. l. d.: 95/ Szajna, napis l. d.: "medytacje" (ołówkiem)
collage, pastel, papier;
70 x 50 cm;
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 95, l. d.: akt I
tusz lawowany, papier;
41,7 x 29,2 cm;
sygn. i dat. l. d.: Szajna / 2004 (ołówkiem)
ołówek, papier żeberkowy;
29,6 x 40 cm;
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 2002
collage, papier szary;
97 x 67 cm;
sygn. p. d.: Szajna 99,
napis autorski l. d: z parasolką
gwasz, tusz, papier;
60,2 x 43 cm;
sygn. p. d.: Szajna/ 2002 (ołówkiem)
Szkic do obrazu z cyklu Malarstwo, 1986
technika mieszana (offset podmalowany?, ołówek),
papier; 52 x 67 cm ;
sygn. i dat. p. d.: 86 / Szajna
Burza - projekt scenografii do sztuki Williama Szekspira 1958
gwasz, pastel, kredka, papier;
29,5 x 42 cm (wymiar kompozycji),
37 x 45 cm (wymiar w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 58 (dwukrotnie na kompozycji)
oraz sygn. ołówkiem p. d.: Szajna 58
oraz napis l. d.: Burza - Szekspir - projekt scenografii
papier; 52 x 67 cm ;
akryl, gwasz, kredka
45 x 23 cm
assamblage/sklejka, 110 x 84 cm
sygnowany p.d.: `Szajna`
opisany na odwrociu: `"WSCHÓD SŁOŃCA" | 1986 r.`
rysunek, ołówek, akryl/papier,
47 x 55 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Szajna 1982`
na odwrociu: `Szajna 1982 z cyklu "grudzień 81" rysunek + acryl`
kredka/papier,
41,5 x 29,5 cm
sygn. p.d. Szajna, dat. l.d. 2.10.85, w poprzek opis: Drabina do nieba (...)
sygn. dat. p.d.
węgiel, papier
41.7x29.5
technika mieszana/płyta, assamblage
114x84 cm
sygnowany i datowany p.d. (wzdłuż boku): `Szajna 85`, na odwrociu naklejka: `STUDIO Nr Ew III - 036` oraz napis: `J. SZAJNA | OŁTARZ`, drugi napis "OŁTARZ" 49` w drugą stronę
kredka, karton
37,5 x 27 cm
technika mieszana, tektura,
45,5 x 60 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Szajna / 1966
PROJEKT SCENOGRAFII DO SZTUKI JERZEGO BROSZKIEWICZA
"IMIONA WŁADZY", 1957
collage, technika własna,
28,5 x 40,5 cm,
na zaplecku napis kolekcjonerski z informacjami o pracy.
do sztuki Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy", 1957
collage, technika własna,
28,5 x 40,5 cm
olej, gwasz/papier,
45,5 x 60 cm
sygn. i dat. p.d.: `J. Szajna / 1966`
tusz, collage; wym.: 655 x 650 mm; sygn. oł. p.d.: Szajna 1989.
akryl, kreda, papier, 42 x 30 cm; tytuł odautorski
l.d.: uśmiech, sygn. i dat. p.d.: Szajna 96;
opisany na odwrocie l.g.: J. Szajna 96 / "Uśmiech" /
(akryl + kreda), papier naddarty u góry
tech. mieszana/karton, 49 x 69 cm
sygn. i dat. na odwrocie: J. Szajna / Oświęcim III / W-wa 1985
litografia, gwasz, papier,
67 x 64 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p.d.: Szajna 1988
PROJEKT SCENOGRAFII DO SZTUKI JERZEGO BROSZKIEWICZA IMIONA WŁADZY, 1957
collage, technika mieszana,
28,5 x 40,5 cm w świetle passe-partout
Sztuka Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy" w reżyserii Krystyny Skuszanki wystawiona została w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie w 1957 r.
akwarela, gwasz, tusz pędzel, pastel, papier,
69.5 x 67 cm
sygn. czarną kredką p.d.: Szajna, przy p. kraw. pionowo: 1997
olej, płótno,
68 x 64.5 cm
sygnowany pastelem p.d.: Szajna 1993
akryl + kreda na papierze
41,5x29,5 cm
Technika mieszana na papierze 67,5 x 67 cm
Sygnowany p.d. - "Szajna / 1998"
Obraz opisany na odwrocie
STACJA PLANETARNA, Z CYKLU MROWISKO
własna,
64 x 69 cm
sygnowany czarną kredką p.d.: Szajna 96 na odwr. oprawy u g. wycięte okienko odsłaniające sygnaturę oł.: J. Szajna 1996 z cyklu "Mrowisko" - "Stacja planetarna" | acryl + kreda
do sztuki Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy" w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie
technika mieszana, 28 x 40 cm
1997 r.
Technika mieszana na papierze 65,5 x 61 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "Szajna / 97"
Złośnica II, z cyklu Maski i gęby, 1996
akryl, 29,2 x 42 cm
ołówek na kartonie, 40,5 x 29 cm w świetle p-p.
sygnowany p.d.: "Szajna 98"
na odwrocie nalepka: "Józef Szajna/ Rysunek erotyczny"