HAUBENSTOCK-RAMATI Roman (1919 Kraków - 1994 Wiedeń)
akwaforta, akwatinta;
sygn. i dat. p. d.: "RHaubenstock 71" (ołówkiem)
oznaczenie egzemplarza l. d.: "I/XX" (ołówkiem);
Wym.: 38 x 48 cm (arkusz)
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Kraków
Polski i austriacki kompozytor żydowskiego pochodzenia, redaktor muzyczny, który pracował w Krakowie, Tel-Awiwie i w Wiedniu. Haubenstock-Ramati był również projektantem i malarzem. Haubenstock-Ramati studiował kompozycję, teorię muzyki, grę na skrzypcach i filozofię w Krakowie i we Lwowie w latach 1937-1940. Wśród jego nauczycieli byli Artur Malawski i Józef Koffler. Był szefem oddziału muzycznego Radia Kraków. Od 1950 roku był profesorem na Akademii Muzycznej w Tel-Awiwie, gdzie doprowadził do utworzenia centralnej biblioteki muzycznej. W 1957 roku otrzymał półroczne stypendium akademii muzyki konkretnej. Od 1958 roku był redaktorem nowej muzyki dla Universal Edition w Wiedniu. Ponadto wygłosił gościnne wykłady i seminaria w Tel-Awiwie, Sztokholmie, Darmstadt, Bilthoven i Buenos Aires, a od 1973 był profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Wiedniu.