CHWAŁCZYK Jan (1924 Krosno - 2018 Wrocław)
gwasz/karton; 15 x 15 cm
sygn. i dat. p. d.: "J Chwałczyk / 1990" (ołówkiem)
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Polska
Urodził się w 1924 w Krośnie nad Wisłokiem, miedzy 1946 a 1951 studiował malarstwo na wrocławskiej PWSSP. Pod koniec lat 50-tych jest współtwórcą Grupy Funkcji Formy i Koloru, należał również do tzw. Szkoły Wrocławskiej, której twórczość charakteryzowało malarstwo strukturalne. W latach 60-tych J. Chwalczyk zaczął interesować się optyką i światłem; stad jego "trójwymiarowe" malarstwo, w którym łączy światło, barwę i formę.