TUREK Piotr (ur. 1961, Łódź)
olej, płótno, płyta, wym. 57x104 cm
W latach 1980-1986 odbył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1986-1991 w Państwowej Wyzszej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom obronił w 1991 roku w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni prof. Leszka Rózgi. Otrzymał stypendium artystyczne Wydziału Kultury Miasta Stuttgart w ramach współpracy między miastami Łódź-Stuttgart (1990-1991) oraz stypendium twórcze Ministra Kultury I Sztuki (1998). Laureat nagród w konkursie Sztuki Piękne im. Wł. Strzemińskiego w latach 1989, 1990, 1991. Głównym polem jego artystycznej wypowiedzi jest malarstwo olejne - najważniejsze dotychczasowe cykle to: Rozmowy koloraturowe, Dualisy, Przygwożdżony, Paralele, zajmował się też publicystyką. Mieszka i tworzy w Łodzi, jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych.