KALINOWSKI Tadeusz (1909 Warszawa -1997 Poznań)
litografia dwubarwna na papierze "Deneb" sygnowana ołówkiem pod kompozycją: "Deneb litografia T. Kalinowski 1966 Poznań"; wymiary: ca 27x34 cm; stan: - bardzo dobry
Litografia dwubarwna na papierze "Deneb" sygnowana ołówkiem pod kompozycją: "Deneb litografia T. Kalinowski 1966 Poznań"
Wymiary: ca 27x34 cm
Stan: - bardzo dobry
T. Kalinowski (1909 Warszawa - 1997 Poznań) malarz i scenograf, studia ukończył w 1937 roku w ASP w Warszawie, abstrakcjonista związany z nurtami awangardowymi w polskiej sztuce
Uczył się w Szkole Rzemiosł i Sztuki Stosowanej w Warszawie, następnie w Akademii Sztuk Pięknych (1929-1937) pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego. Uczęszczał też do pracowni scenograficznej Wiesława Drabika i Władysława Daszewskiego, oraz pobierał lekcje z zakresu architektury wnętrz u Wojciecha Jastrzębowskiego. Dyplom uzyskał w 1937 roku. Od 1949 roku współpracował z awangardową grupą 4F+R (Forma, Farba, Faktura, Fantastyka + Realizm), do której powstania przyczynił się m.in. A. Lenica. Od wczesnych lat 60. sztuka Kalinowskiego wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej. Olbrzymi wpływ na ukształtowanie się jego koncepcji sztuki o środkach wyrazu radykalnie ograniczonych do geometrycznych struktur mieli koryfeusze polskiej awangardy - Władysław Strzemiński, Kajetan Sosnowski i Adam Marczyński.