MUCHA Eugeniusz (1927 - 2012)
tempera, płótno, wym. 80x80 cm
Urodził się w 1927 w Niewinie na Rzeszowszczyźnie. Studiował w latach 1949-55 na ASP w Krakowie w pracowniach C. Rzepińskiego, A. Marczyńskiego, W. Taranczewskiego i T. Łakomskiego, u którego zrobił dyplom w 1955. Uprawia malarstwo ścienne i sztalugowe. Pomimo, że w czasie studiów malował zgodnie z kanonami malarstwa socrealistycznego, E. Mucha jest między innymi autorem polichromii w kościołach w Niewodnej koło Wiśniowej, Rzeszowie-Staromieściu, Lerownie koło Leżajska, Lutczy koło Rzeszowa, czy Starym Lublińcu koło Cieszanowa. W swoim malarstwie często odwołuje się do wydarzeń biblijnych. Jednym za jego najbardziej kontrowersyjnych dziel jest "Boże Narodzenie" , na którym naga Maria wydaje na świat ukrzyżowanego Jezusa (1973). W latach 80 tych, krytyka nazwała go prekursorem "nowych dzikich".