SZAMBORSKI Wiesław (ur. 1941)
olej na płótnie, 80 x 65 cm, 1998 rok
Urodził się w 1941 w Skarżysku Kamiennej. W 1966 ukończył ASP w Warszawie, w pracowni malarstwa M. Byliny. Uważany za reprezentanta nowej figuracji, W. Szamborski współpracował z Markiem Sapetto. W jego twórczości (szczególnie z okresu stanu wojennego) często pojawiają się aluzje do sytuacji politycznej, artysta zdaje się oskarżać totalitaryzm i składać hołd zbuntowanej przeciwko niemu jednostce.