ALCHIMOWICZ Hiacynt (1841 - 1897)
Olej na płótnie/kartonie, sygn. p.d. “H. d' Alchimowicz”.
Wymiary w ramie: 45x61,5 cm (30,5x48 cm)
Brat malarza Kazimierza. Ukończył gimnazjum i szkołę mierniczą w Wilnie. Jako uczestnik powstania 1863 emigrował w roku 1864 do Francji, gdzie osiadł w Perpignan. Pracował jako rysownik techniczny przy towarzystwie budowy kolei w Arcachon, Amélie-les-Bains i Perpignan. Gdy Towarzystwo zawiesiło działalność w 1872 roku, rozpoczął studia malarskie w Perpignan, a później w Paryżu (gdzie związany był przyjaźnią z Michałem Elwiro Andriollim). Od roku 1876 pracował jako profesor rysunku w liceum w Perpignan. Później uczył też w tamtejszej szkole politechnicznej oraz w liceum żeńskim. Za działalność pedagogiczną otrzymał tytuł "Officier D’Académie". Swe obrazy wystawiał głównie we Francji. W TZSP jego prace wystawione były dwukrotnie (1901, 1904).