KLINGER Max (1857 Lipsk - 1920 Großjena)
Popiersie Kasandry z patynowanego brązu, autorstwa Maksa Klingera (1857-1920), z końca XIX wieku. Rzeźba inspirowana postacią z mitologii greckiej. Kasandra była córką Priama, króla Troi, miała dar przewidywania, który stał się jej przekleństwem, po tym jak odrzuciła zaloty Apolla. Popiersie umieszczone jest na tralkowym profilowanym cokole. Z tyłu cokołu pnie się gięta geometryczna podstawa zakończona biustem. Twarz idealizowana, o antycznym kanonie piękna, na ramionach postaci fragmenty peplosu. Stan zachowania dobry, przetarcia patyny, drobne zabrudzenia. Sygnatura z tyłu na podstawie (na zdjęciu), na boku napis M.KLINGER. Wysokość 30 cm, średnica podstawy 11 cm. Podobne rzeźby Kasandry znajdują się w Musée d'Orsay, Neuen Pinakothek Münhen, Von der Heydt Museum, Hessinschen Museum Darmstad, museum der Bildenden Künste Leipzig.
Niemiecki malarz, grafik i rzeźbiarz. Studiował w Karlsruhe. W latach 1888-1893 przebywał w Rzymie i tworzył pod wpływem A. Böcklina . Następnie przeniósł się do Lipska, gdzie malował obrazy o tematyce religijnej, akwarele i akwatinty nacechowane neoromantycznym symbolizmem. Dążył do odnowienia antycznej techniki rzeźby, komponowanej z różnorodnych materiałów.