SZEWCZYK Feliks (1863 - 1932)
30x40cm, akwarela, papier, sygn. p.d.: F.Szewczyk
Szewczyk był przede wszystkim malarzem koni, a także rysownikiem, ilustratorem książek dla młodzieży. Ilustrował poemat „Rapsod rycerski” F. Jasieńczyka. Od 1888 roku wystawiał w warszawskiej Zachęcie, między innymi obrazy bliskie tematyce prezentowanego: „Jazda kawalerska”, „Przed karczmą”. Obraz „Ułani” odznacza się dużą swobodą techniki malarskiej i żywą, pogodną kolorystyką.