ZADORECKI Marcel Johann von (czynny w 2. połowie XIX wieku)
olej na płótnie
68 x 55 cm
sygnowany i datowany po lewej stronie: "M. J. Zadorecki | 1878.".
Malarz nieznany i tajemniczy, twórca o życiu którego właściwie nic nie wiadomo. Kilkanaście znanych obrazów artysty to głównie portrety kobiece datowane na okres zamykający się w latach 1863 - 1894. Uznawany jest za malarza austriackiego lub węgierskiego, bądź - ostrożniej - tylko za artystę działającego w Austrii. Takie określenie podsuwa zapewne słowo Wien, często towarzyszące sygnaturze na jego obrazach. Mimo tak skąpych, a często sprzecznych informacji i prób określenia lat życia artysty, które zresztą nie pokrywają się zupełnie z datowanymi i sygnowanymi obrazami (np. XVII - XVIII w. lub 1878-1939)