Przedmiot muzealnej klasy - królewski zegar powstały w pierwszej połowie XIX wieku w najsławniejszej manufakturze porcelany na świecie - Miśni. Przedmiot ustawiony na wolno stojącej podstawie. Porcelana w odcieniu bieli, ranty złocone, ręczna malatura. Krzywolinijny kształt bogato zdobiony misternie wykonanymi wielobarwnymi kwiatami i motywami rocaille. W dolnej części zegara znajduje się herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów na tle królewskiej purpury. Nad nim okrągła wtórna emaliowana tarcza zegara z motywami kwiatowymi i ażurowymi wskazówkami. Naokoło zegara siedzą postacie alegoryczne symbolizujące szczęście, obfitość, siłę i dobrobyt, powyżej sylwetka orła w koronie, a całość wieńczy putto trzymające atrybut władzy - berło. Jedno z umieszczonych na boku zegara putt trzyma kolejny atrybut władzy królewskiej: jabłko. Na spodzie znak wytwórni. Zegar ustawiony jest na porcelanowej krzywolinijnej podstawie zdobionej ornamentami floralnymi na narożach oraz rocaille przy dolnych krawędziach. W centrum bocznych ścian podstawy malatura z kompozycjami kwiatowymi. Jej górna powierzchnia ma kwiatową malaturę. Na spodzie podstawy także znak wytwórni. Mechanizm zegara wykonany we Francji w drugiej połowie XIX wieku, sygnowany znakiem wytwórni Japy Freres. Okrągła sygnatura na mechanizmie upamiętnia otrzymany w 1855 roku „Grand Medal Honour” na międzynarodowej wystawie Expo Universelle w Paryżu. Mechanizm sprawny, wybija półgodziny i godziny, miejscowe ubytki porcelany na kwiatkach, ślady profesjonalnej naprawy kilku ubytków. Wysokość zegara 55,5 cm, wysokość podstawy 11 cm, wymiary podstawy 33 x 22 cm.