CZAJKOWSKI Stanisław (1878-1954)
olej, tektura 24,5 x 33 cm sygn. St. Czajkowski 1936
Stanisław Czajkowski -malarz pejzażysta.Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Malczewskiegoi L. Wyczółkowskiego, w latach 1896-1902, w Monachium , a także w Académie Julian w Paryżu. Był bratem także malarza- Józefa. Odbył wiele podróży artystycznych po Europie, odwiedzał też różne regiony Polski. Przyjaźnił się z najwybitniejszymi postaciami świata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Paryża. Był uczestnikiem słynnego wesela Rydla, opisanego przez S. Wyspiańskiego w dramacie "Wesele". Artysta wyszedł ze szkoły Stanisławskiego, który zaszczepił w nim zamiłowanie do pejzażu ojczystego. Od 1908 był członkiem Towarzystwa "SZTUKA". Przez wiele lat prowadził prace plenerowe w ASP w Warszawie, od 1950 był profesorem tej uczelni.