EPSTEIN-WLAZŁOWSKA Maria (1911 Urzejowice - 1971 Gdynia)
olej na papierze
24 x 18 cm
sygnowany w prawym, dolnym rogu: "M. Wlazłowska-Epstein".
Absolwentka krakowskiej ASP oraz zasłużona artystka dla środowiska plastycznego na Wybrzeżu. Po ok. dwuletnim pobycie we Lwowie powróciła do rodziców i zamieszkała na Słotwinie. W 1945 r., z chwilą uruchomienia brzeskiego Gimnazjum, artystka na ponad pół roku podjęła w nim pracę nauczyciela rysunku, po czym przeniosła się do Szczurowej, a następnie do Gdyni, gdzie stała się jednym z filarów tworzącego się tam środowiska plastycznego.