Sekretarz cylindryczny pochodzący z początku XIX wieku. Konstrukcja mebla z drewna iglastego fornirowanego drewnem mahoniowym, szuflady wykonane z drewna dębowego. Sekretarz umieszczony jest na czterech giętych nogach, połączonych w górnej partii dekoracyjnymi listwami. Dolna partia mebla wypukła, mieści trzy szuflady. W górnej partii znajduje się wysuwany blat i cylindryczna klapa z mosiężnymi ciągadłami. Klapa skrywa pięć niewielkich wnęk i cztery szufladki. Blat wyłożony jest skórą. Zwieńczenie mebla w formie niskiej galeryjki. Front sekretarza zdobiony jest malowanymi barwnymi kwiatowymi girlandami i kokardami, na cylindrze znajdują się instrumenty muzyczne otoczone stylizowaną roślinnością, a płaszczyznę wieńczącą sekretarz zdobią motywy kwiatowe i medalion z profilem mężczyzny. Mebel po konserwacji zachowawczej, ślady uzupełnień, kilka wstawek w różnych partiach mebla, horyzontalne minimalne wgłębienie na cylindrze (na zdjęciu), rysy, wtórne antaby i kluczyny, rysy i plamy na skórze. Wysokość 106,5 cm, szerokość 110,5 cm, głębokość 57 cm, wys. do blatu 75 cm.