Olej, tektura; 44 x 36,3 cm Sygnowany czarnym olejem l.d.: KKaczmarski | 1924 R. P. Na odwrocie fragment nalepki wystawowej: 14516 (...) | Tytuł Brzeg (...) | Cena 4500 Właść (...)
Karol F. Kaczmarski kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Floriana Cynka i Józefa Unierzyskiego. Po I wojnie światowej pracował jako nauczyciel rysunku w Łęczycy, a w 1922 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, skąd powrócił ok. 1930 r. Zarówno przed, jak i po pobycie w Ameryce artysta wystawiał w warszawskiej Zachęcie oraz w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swoje prace prezentował także w Polish Art Club w Chicago. Kilkadziesiąt prac malowanych w USA, głównie pejzaży, Kaczmarski przywiózł ze sobą do Polski i w 1930 r. pokazał w Zachęcie. Wśród tej kolekcji znajdował się najprawdopodobniej prezentowany obraz, datowany w sygnaturze na 1924 r.