Gips patynowany; wys.: 39 cm Sygnowany na cokole: JBukowski 12 | X 28.
Jan Bukowski był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył także kurs architektury przy ASP w Krakowie. Był wykładowcą Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz członkiem Towarzystwa Artystycznego, z którym wystawiał w Warszawie od 1921. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych m.in.: XIX Wystawie Sztuki i VI Wystawie Rzeźby w TPSP w Krakowie, Międzynarodowej Wystawie Zdobnictwa Książkowego w Lipsku, Wystawie Malarzy Polskich w Krakowie, IV Wystawie ekslibrisów w Los Angeles, Wystawie Powszechnej Związku Artystów Plastyków, która objęła całą kolekcję dzieł kościelno-dekoracyjnych jego autorstwa m. in. kartony polichromii kościoła św. Józefa w Krakowie, kościoła w Skoczyszowie, dekorację mozaikową do katedry ormiańskiej we Lwowie, witraż dla kościoła w Łańcucie. Jego prace znajdują się w Muzeum Uczelnianym ASP w Krakowie.
BUKOWSKI Jan
Jan Bukowski (1873 Barszczowice woj. Lwowskie - 1943 Nowy Targ) malarz, grafik. Do szkoły średniej uczęszczał w Krakowie i w Nowym Sączu. W latach 1893-1900 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1900 roku otrzymał stypendium i wyjechał do Monachium, gdzie uczył się w szkole graficznej Neumanna i Wolfa oraz w zakładach przemysłu artystycznego. W 1901 roku założył w Krakowie wraz Janem Szczepkowskim i Włodzimierzem Tetmajerem Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Niemiec, Włoch, Paryża. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, współorganizatorem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, kierownikiem artystycznym w drukarni uniwersyteckiej w Krakowie, kierownikiem artystycznym fabryki witraży Żeleńskiego, współpracownikiem Komisji do Badania Zabytków Sztuki w Polsce, a także profesorem w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Jego działalność artystyczna koncentrowała się wokół malarstwa ściennego i grafiki książkowej. W polichromiach łączył elementy figuralne z motywem stylizowanej dekoracji roślinnej. Malował kaplicę św. Jana Nepomucena w kościele NMP w Krakowie (razem z W. Tetmajerem), kaplicę przy klasztorze Reformatów w Kętach, kościół w Bolesławcu (koło Byczyny), kościół w Skrzyszowie pod Tarnowem, kościół parafialny w Bochni, kościół św. Józefa w Krakowie i inne. Zajmował się również grafiką użytkową, batikiem, ponadto projektował oprawy introligatorskie, kilimy, meble, drobne przedmioty użytku codziennego i wnętrza. Zaprojektował również polichromię w kościele Franciszkanów-Reformatów w Wieliczce.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl