Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GIERYMSKI Aleksander | WIDOK ZNAD JEZIORA OSSIACH W KARYNTII (Austria),1886

Aleksander GIERYMSKI (1850-1901)

WIDOK ZNAD JEZIORA OSSIACH W KARYNTII (Austria),1886

Olej, płótno naklejone na tekturę; 28,2 x 42 cm
Sygnowany i datowany w prawym dolnym rogu: A.GIERYMSKI | 1886

Obraz posiada orzeczenie Józefa Greina, profesora warszawskiej ASP, Głównego Konserwatora PP PKZ i członka Komisji Państwowych Zakupów Dzieł Sztuki z 19 stycznia 1954 oraz opinię Ireny Bal, historyka sztuki, biegłej sądowej i rzeczoznawcy SHS z 28 listopada 2011.

Za ekspertyzą pani Ireny Bal
Jest to jeden z nieznanych obrazów Aleksandra Gierymskiego, który nie znalazł się wśród dzieł pokazanych na pośmiertnej wystawie Aleksandra Gierymskiego w 1902 r. w Warszawie, ani na dużych retrospektywnych wystawach jego twórczości zorganizowanych w latach 1938 i 1951. Irena Balowa ustaliła, że obraz powstał podczas podróży malarza w czerwcu 1886 z Rzymu do Wiednia, wskazując na list Gierymskiego z 24 czerwca
t. r. pisany w Rzymie: "Miałem dzisiaj - o 12 w południe, wyjechać, ale krawiec nie przyniósł mi ubrania na czas, zostałem do jutra. Zatrzymam się parę dni w górach nad jeziorem Ossiach, potem do Wiednia.[...].W Ossiach zatrzymam się aby trochę gór użyć, no i dla głupstwa, bo nie mogę inaczej nazwać, żeby Żydom i pół-Żydom dać stamtąd parę rysunków "(Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Listy i notatki, zebrał, ułożył i wstępem opatrzył Juliusz Starzyński, Wrocław. 1973, s.284). Dwa rysunki wykonane w Ossiach przez Aleksandra Gierymskiego zostały opublikowane w "Kłosach" w pierwszym półroczu 1887: Cmentarz w Ossiachu i Widok Ossiachu. Pozwalają one zauważyć identyczne domy (o dwuspadowych dachach krytych gontem), szpaler topoli a także położenie jeziora wśród wysokich wzgórz. Ten unikalny obraz z wczesnego okresu twórczości Aleksandra Gierymskiego dopełnia naszą wiedzę o oeuvre słynnego malarza polskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GIERYMSKI Aleksander
Malarz - młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego. Naukę rozpoczął u Rafała Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a od 1868 roku studiował w Akademii monachijskiej u H. Anchütza i C. Pilloty'ego, uzyskując w roku 1872 - na zakończenie studiów - nagrodę za najlepszą kompozycję (Scena z "Kupca weneckiego"). W latach 1873-1879 przebywał w Rzymie, skąd w 1875 roku na krótko przyjechał do Warszawy, gdzie jego obrazy spotkały się z dużym uznaniem. Na dłużej zamieszkał w Warszawie w latach 1879-1889 malując obrazy rodzajowe (Święto trąbek, Pomarańczarka) i wykonując ilustracje dla czasopisma Wędrowiec. W latach następnych często zmieniał miejsca pobytu, na dłużej zatrzymując się w Monachium, Paryżu, Krakowie i w Rzymie. Aleksander Gierymski jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, samodzielnie kształtującym własną wizję malarską i na drodze usilnych poszukiwań dochodzącym od realizmu do rezultatów bliskich impresjonizmowi.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl