olej na płótnie, 69 x 95 cm sygnowany l.d.: "A. Gierymski"
Wystawiany: - Gräflich I. Milewski`sche Sammlung, Künstlerhaus, Wiedeń 1895 - Powszechna Wystawa Krajowa, Poznań 1929
Reprodukowany: - Gräflich I. Milewski`sche Sammlung, Wiedeń, XII 1895, il. 50b (pod tytułem "Lindenweg") - "Wiener Zeitung", 1895, nr 258, s. 3 - "Sztuki Piękne", 1927/1928, s.433
- J. Starzyński, Aleksander Gierymski, Warszawa 1967, s. 33, 47, il. 104
- Bedeutende Gemalde Polnischer Meister, C. Bednarczyk, Wien 1969, poz. 56
- S. Krzysztofowicz-Kozakowska, J. Stolot, Historia malarstwa polskiego, Kraków 2000, s. 232
Proweniencja:
1. Kolekcja I. Korwin-Milewskiego (nabyty bezpośrednio od artysty) 2. Zbiory E. Merwina w Wiedniu
(po raz ostatni wystawiany był w 1929 r.) 3. Do połowy lat 90-tych w prywatnej kolekcji za granicą 4. Kolekcja prywatna w Polsce
GIERYMSKI Aleksander
Malarz - młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego. Naukę rozpoczął u Rafała Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a od 1868 roku studiował w Akademii monachijskiej u H. Anchütza i C. Pilloty'ego, uzyskując w roku 1872 - na zakończenie studiów - nagrodę za najlepszą kompozycję (Scena z "Kupca weneckiego"). W latach 1873-1879 przebywał w Rzymie, skąd w 1875 roku na krótko przyjechał do Warszawy, gdzie jego obrazy spotkały się z dużym uznaniem. Na dłużej zamieszkał w Warszawie w latach 1879-1889 malując obrazy rodzajowe (Święto trąbek,Pomarańczarka) i wykonując ilustracje dla czasopisma Wędrowiec. W latach następnych często zmieniał miejsca pobytu, na dłużej zatrzymując się w Monachium, Paryżu, Krakowie i w Rzymie. Aleksander Gierymski jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, samodzielnie kształtującym własną wizję malarską i na drodze usilnych poszukiwań dochodzącym od realizmu do rezultatów bliskich impresjonizmowi.