Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum - Zamek Bolków
59-420 Bolków
tel.: fax (+48 75) 741 32 97
tel.:
e-mail: kustopsz@zamek-bolków.info.pl
www: www.zamek-bolkow.info.pl

uzeum w Bolkowie powstało na początku XX w. w odbudowanej renesansowej części zamku bolkowskiego z inicjatywy "Bolkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami". Gromadzone w ciągu dziesięcioleci zbiory w 1945r. zajmowały trzy kondygnacje i liczyły wg przeprowadzonego wtęczas spisu z natury 7888 eksponatów muzealnych. Oczywiście o różnej wartości muzealnej jak i naukowej.
Po II wojnie światowej zamek wraz z muzeum został Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jako Muzeum Śląskie funkcjonowało do 1977r. kiedy to zostało przekazane Wojewodzie Jeleniogórskiemu i staje się oddziałem Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze.
W owym czasie na parterze mieściły się głównie stare ryciny przedstawiające Bolków oraz inne pamiątki związane z tym miastem.
Na I piętrze znajdowały się stare meble, tablice genealogiczne Piastów, XVIIw. portrety Bolka II Świdnickiego oraz jego małżonki Agnieszki, naczynia cynowe i miedziane, mapy śląska.
Ostatnie II piętro zajmował zbiór starej broni między innymi kolczugi, miecze, halabardy, hakownice, zbroje płytowe. Zbiory te powoli ubożały w wyniku czego w 1977r. w trakcie przekazywania zamku znajdowało się tu 119 eksponatów z następujących działów:
Dział Historii Oręża 9 eksponatów
Dział Etnograficzny 7 eksponatów
Dział Malarstwa 2 eksponaty
Dział Rzeźby 3 eksponaty
Dział Rzemiosła Artystycznego 33 eksponaty
Dział Hist. Kul. Mat. 65 eksponatów
Będąc jednak wpisane do inwentarza Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostały one wywiezione stąd na początku lat 80tych. Zostały jedynie dwie XVIw. armaty. Do 1994r. na parterze tzw. Domu Niewiast znajdowała się wystawa obrazująca historię zamku oraz miasta, natomiast na I piętrze wystawa XIXw. śląskich mebli ludowych. W następstwie rozpoczętych prac remontowych na zamku oraz modernizacji muzeum zaistniała konieczność zamknięcia części wystawienniczej.
W chwili obecnej trwają tu prace mające na celu przywrócenie chociażby część jego dawnej świętości i przygotowanie sal wystawowych do wymogów współczesnego muzealnictwa. Trwa również odtwarzanie zbiorów muzealnych poprzez zakupy i darowizny dokonywane przez przyjaciół zamku. Pomimo to zapewniam iż warto zatrzymać się w Bolkowie i choćby chwilę spędzić wśród tych starych bo liczących ponad 700 lat murów jednej z najpotężniejszych twierdz średniowiecznego Śląska jak i Polski.
Na początku 1995r. z inicjatywy kierownictwa muzeum powstało Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Stowarzyszenie to jako główny cel postawiło przed sobą ożywienie tej średniowiecznej warowni, propagowanie historii śląska oraz przyciągnięcie i umożliwienie działania miłośnikom zamku i kultury średniowiecznej. Przy ich pomocy organizowane są Turnieje Rycerskie, które w krótkim czasie stały się wydarzeniem ogólnopolskim. Odbywają się również koncerty muzyki nie tylko dawnej czy też przedstawienia teatralne. W powstających warsztatach próbuje się odtwarzać stare rzemiosło (kowalstwo, garncarstwo, tkactwo).
Niebagatelna jest też rola dydaktyczno-wychowawcza Zamku, bowiem poprzez kultywowanie najlepszych tradycji rycerskich uczy się współczesną młodzież takich uniwersalnych wartości jak honor, odpowiedzialność, szacunek, tolerancja.
Ta działalność w połączeniu z tradycyjną funkcją muzeum stwarza niepowtarzalną możliwość dotarcia do szerokiego odbiorcy i umożliwienie mu poprzez czynne poznawanie historii i tradycji, odkrywanie własnych korzeni, a zarazem zrozumienie starego powiedzenia iż "bez poznania przeszłości nie zbuduje się przyszłości".

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl