Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum w Chrzanowie
im.Ireny i Mieczysława Mazarakich
ul. Mickiewicza 13
32-500 Chrzanów
tel.: (+48 32) 753 87 11,
fax (+48 32) 623 51 73,

Dyrektor: Jerzy Motyka

tel.:
e-mail: muzeum@muzeum.chrzanow.pl


Zwiedzających ekspozycje w grupach oprowadzają kustosze muzealni. Proponujemy również samodzielne prowadzenie zajęć lekcyjnych w salach wystawowych lub korzystanie, po uprzednim zgłoszeniu tematu i terminu, z lekcji muzealnych przygotowanych przez pracowników Muzeum. Tematyka lekcji może dotyczyć wystawy, jej fragmentu, kolekcji lub kilku eksponatów ilustrujących wybrane zagadnienie. Zapraszamy do tej formy korzystania z wielotysięcznych zbiorów.

RODZINA LOEWENFELDÓW
Od schyłku XIX w., Chrzanów będąc miastem prywatnym, znalazł się rękach spółki kupców wrocławskich, wśród których był również Emanuel Loewenfeld. Ten ostatni, wkrótce stał się jego jedynym właścicielem. Ożeniony z Różą Ascher, miał czterech synów: Wilhelma, Adolfa, Henryka
i Brunona. Wszyscy wymieni zapisali się w historii miasta związując swe losy i miejsce zamieszkania z Chrzanowem. Szczególnie pozytywne ślady pozozostawili Róża i Henryk. Byli fundatorami licznych przedsięwzięć, w tym charytatywnych, a także głównej alei Miasta, noszącej po dziś dzień imię Henryka. Na cmentarzu parafialnym pozostała po nich kaplica-mauzoleum wg. projektu lwowskiego architekta Teodora Talowskiego. Do wybuchu drugiej wojny rodzina zamieszkiwała w obecnej siedzibie Muzeum w Chrzanowie - lamusie dworskim Ligęzów. Tu też spotykał się chór "Żaby", w którym śpiewał także profesor chrzanowskiego gimnazjum - Adolf Loewenfeld, prezes chóru. Upamiętnia ten fakt tablica pamiątkowa na ścianie budynku Muzeum.

LAMUS DWORSKI - MUZEUM W CHRZANOWIE
Budynek Muzeum w Chrzanowie pochodzi z końca XVI w. Był lamusem dworskim Ligęzów. W części zabytkowej zbudowany jest z miejscowego kamienia. Zachował pewne cechy renesansu jak łuk sklepieniowy parteru, czy - znacznie dziś zaburzoną - bryłę architektoniczną. Obecnie piętrowy, częściowo podpiwniczony. Przebudowany przez ostatnich właścicieli, Loewenfeldów, w końcu XIX wieku. W latach 60. i później adaptowany do celów muzealnych dysponuje siedmioma salami wystawowymi i kilkoma pracowniami. Od strony południowej - przybudówka piętro- wa z lat 70. Usytuowany jest przy ul. A. Mickiewicza prowadzącej do ronda ze zjazdem w kierunku Oświęcimia oraz Katowic i Krakowa, na obrzeżach parku miejskiego, w którym z dawnych, dworskich czasów, zachowało się sporo interesujących drzew i krzewów. W roku 1969r. Konserwator Wojewódzki wpisał budynek Muzeum do Rejestru Zabytków. Muzeum w Chrzanowie od 1960r. gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia zbiory z zakresu historii, kultury oraz przyrody.

Penetracje terenowe i prace badawcze prowadzi na obszarze określonym przez statut (Małopolska Zachodnia, pow. chrzanowski). Dotyczą one kultury łużyckiej, dziejów miasta i okolic, życia wspólnot lokalnych, ubioru, wytwórczości, architektury drewnianej i wyposażenia wnętrz chłopskich we wsi nadwiślańskiej, tradycyjnej obrzędowości dorocznej i rodzinnej Krakowiaków Zachodnich a także, w dziedzinie przyrody - roślin naczyniowych, mykoflory, fauny oraz budowy geologicznej regionu.

Trzon zbiorów muzealnych uzupełniają systematycznie rozwijane cenne kolekcje i zespoły zabytków, takie jak: szkło biedermeierowskie, pamiątki patriotyczne, naczynia i przedmioty z cyny, judaica, guzy kontuszowe, krakowska biżuteria, ceramika ludowa i pokaźny zbiór malarstwa współczesnego.

Muzeum w Chrzanowie ma dwa oddziały: Oddział Wystaw Czasowych Dom Urbańczyka i terenowy, świetnie się rozwijający - Nadwiślański Park Etno- graficzny i Zamek Lipowiec w Wygiełzowie (gmina Babice). Powstanie i pomyślny rozwój zawdzięcza wieloletniej pracy Komitetu Organizacyjnego Muzeum Ziemi Chrzanowskiej (lata 50.), sprzyjającym klimatom społecznym, życzliwości darczyńców oraz młodzieży chrzanowskich szkół i jej wychowawcom. Przez 20.lat funkcję dyrektora chrzanowskiego Muzeum pełnił, inspirowany najlepszymi wzorcami muzealnictwa, Mieczysław Mazaraki.

Dziś, Muzeum w Chrzanowie kierowane przez Jerzego Motykę, odnosi sukcesy w wystawiennictwie i upowszechnianiu wiedzy o regionie poprzez organizację licznych imprez muzealnych, także o ponadregionalnym charakterze.


Godziny otwarcia:
poniedziałki, wtorki,
czwartki, piątki 8.30 - 14.30;
środy 8.30 - 18.30
niedziele 10.00 - 14.30 (wstęp wolny).
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl