Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie zostało otworzone 17 września 1993 roku. Obecnie posiada ponad 2400 eksponatów (minerały i skamieniałości) z całego świata a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt nazywany Gibeon. Muzeum mieści się w drewnianym budynku z 1885 r. na wysokości 700 m n.p.m. . Muzeum jest prywatne - Kustoszem i właścicielem jest Pani Renata Sokołowska. Muzeum Mineralogiczne znajduje się katalogu Muzeów Polskich. Jak na razie nie posiada żadnych dotacji i finansowane jest po części ze sprzedaży biletów wstępu, ze sprzedaży minerałów i skamieniałości a także biżuterii, po części też z wolnych datków uiszczanych przez osoby zwiedzające muzeum. Rocznie muzeum zwiedza ok. 30 000 osób.
Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa DADOXYLON, które rosło w górnym karbonie około 300 milionów lat temu. Poustawiane pionowo nieregularnie w ilości siedmiu sztuk drzewa - tworzą wizualnie las. Pnie wypełnione są w środku minerałem nazywanym lidyt. Ciężar właściwy dadoxylonu jest o 200 kg cięższy od granitu i wynosi 2,85 oznacza to, że 1 metr sześcienny pnia waży 2850 kg. Las ten został podzielony i zmontowany z jednego pnia, który miał pierwotnie 18 metrów długości. Znaleziony został w Sudetach Środkowych po powodzi w roku 1997 na głębokości 21metrów. Powodziowa woda wyrwała brzeg skarpy tak, że pień ten leżał w kawałkach (prawdopodobnie popękał naturalnie w trakcie tektonicznych ruchów górotwórczych nazywanych orogenezami) na dole skarpy. W pobliżu pnia został założony obóz (namiot harcerski 10-cio osobowy). Kawałki drzewa wyciągane były samochodem terenowym marki UAZ z napędem na cztery koła z reduktorem na stalowej lince. Ciąszy były po ziemi do miejsca gdzie mógł dojechać dźwig i samochód ciężarowy. Trwało to cały tdzień. Ale akcja pozyskania tak cennego paleobotanicznego okazu, można powiedzieć największego eksponatu muzeum (waga całkowita pnia 11 000 kg), była warta - jak to się mówi - zachodu. A miasto Szklarska Poręba zyskało następną atrakcję turystyczną: jedyny w Europie "LAS KARBOŃSKI". Do dzisiejszych czasów ery kenozoicznej, w której żyjemy przetrwały genetycznie dwa drzewa, takie jak miłorząb i cis nie licząc zmniejszonych paproci, skrzypów i widłaków. Nie każdy sobie zdaje sprawę (wodospadów w Europie jest dużo), że jest to najciekawsza atrakcja Szklarskiej Poręby. W muzeum znajduje się gablota poświęcona karbonowi i mieszczą się w niej odciśnięte rośliny karbońskie takie jak: sigilaria, lapilodendron, paprocie i skrzypy, jest też kolorowa reprodukcja przedstawiająca rekonstrukcję lasu karbońskiego jak rósł około 300 milionów lat temu. Aby dokładnie zwiedzić muzeum potrzebujemy minimum jednej godziny na obejrzenie wszystkich gablot.
W muzeum znajduje się też ciekawa kolekcja znaczków pocztowych z całego świata o tematyce minerały i skamieniałości.
Przy muzeum znajduje się sklep z minerałami, skamieniałościami, biżuterią i wyrobami z kamieni szlachetnych i półszlachetnych.
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków; wtorek -sobota 10.00 - 18.00; niedziela 10.00-16.00.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl