Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Ziemi Grodziskiej
ul. Kolejowa 12
Ekspozycja: Pałac przy ulicy 27 Stycznia
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel.: (+48 61) 444 52 34

Kustosz: Dariusz Matuszewski

tel.:


Historia Muzeum Ziemi Grodziskiej sięga 1937 roku. Wówczas to za sprawą ówczesnego burmistrza miasta dr Romana Mzurkiewicza Rada Miejska postanowiła powołać do życia Muzeum Miejskie w Grodzisku. Organizatorem Muzeum został sekretarz miejski, znany działacz "Sokoła" Stanisław Koliński. Na siedzibę powstałego Muzeum przeznaczono dwie sale w miejskim ratuszu.
W zasadzie nie zachowały się żadne informacje dotyczące zbiorów i działalności tamtejszego Muzeum. Wiadomo jedynie, że zdecydowana większość eksponatów pochodziła od lokalnych darczyńców. Okres okupacji rozproszył i zniweczył powstałe dzieło. Prawdopodobnie większość ówczesnych eksponatów padła łupem hitlerowców, bądź też została wywieziona.
Okres powojenny przez pierwsze kilkadziesiąt lat nie stwarzał warunków do odrodzenia ideii Muzeum. Dopiero w 1968 roku za sprawą Edwarda Pawłowskiego, miejskiego kolekcjonera piowowarów, a przede wszystkim regionalisty "odrodzono" Muzeum Ziemi Grodziskiej. Na siedzibę instytucji przeznaczono dwie sale w miejskim Domu Kultury.
Powołane do życia Muzeum Ziemi Grodziskiej rozpoczęto gromadzenie wszelkich pamiątek materialnych związanych z tradycją i historią miasta oraz najbliższej okolicy. Wiele miejsca poświęcono w nim historii piwa grodziskiego, którego udokumentowana tradycja sięga 1601 roku. Ponadto Muzeum było współorganizatorem odbywających się od 1976 roku Grodziskich Piwobrań, mających podkreślić piowowarskie tradycje Grodziska Wielkopolksiego. Charakter powstałego w 1968 roku Muzeum. Które było instytucją "półspołeczną" nie sprzyjał podejmowaniu szerszych inicjatyw. Nie mniej jednak, Muzeum Ziemi Grodziskiej było wówczas organizatorem kilku wystaw, które w sposób istotny przywołały dawne tradycje, a przede wszystkim "odgrzebały" ludzi związanych z miastem. W 1986 roku zorganizowano wystawę pt: "70 lat Harcerstwa na Ziemi Edmund Pawlowski - pierwszy kustosz Grodziskiej" oraz w 1989 roku wystawę "Barwy Walki". W grudniu 1989 roku zmarł dotychczasowy kustosz Edmund Pawłowski (patrz zdjęcie) , pozostawiając przez ponad rok Muzeum bez opiekuna. W 1991 roku funkcję kustosza obejmuje Dariusz Matuszewski. W tym samym czasie czynione są starania, aby dotychczasową siedzibę Muzeum przenieść do dawnego Pałacu przy ulicy 27 Stycznia. Początkowo Muzeum zajmowało w nim dwa pomiesczenia, a następnie w okresie kilku lat cały parter. Niestety zarówno cały Pałac, jak również sale Muzeum wymagają remontu, który do dnia dzisiejszego nie został ukończony. Otwarcie Muzeum Ziemi Grodziskiej w nowej siedzibie miało miejsce w maju 1992 roku i odbyło się pod patronem wojewody poznańskiego Włodzimierza Łęckiego.
Muzeum Ziemi Grodziskiej jest instytucją funkcjonującą w strukturach Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Grodzisku Wielkopolksim, finansowana ze środków miejskich. Muzeum oprócz swojej statutowej działalności prowadzi prężną działalność wydawniczą współtworząc z Towarzystwem Miłośników Ziemi Grodziskiej i Urzędem Miasta i Gminyi Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wielkoposlkim, serię pt.:"Grodziskie Zeszyty Historyczne", a wcześniej "Grodziskie Zapiski Regionalne". Od października 1998 roku Muzeum jest również miesięcznika "Panorama Grodziska".
W 1996 Roku Muzeum Ziemi Grodziskiej wspónie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Grodziskiej rozpoczęło największą swoją dotychczasową inicjatywę namalowania "Panoramy Obrony Grodziska z 1848 roku". W 1997 roku oddano tzw. "Małą Panoramę", natomiast w kwietniu 1998 roku - na 150 lecie Wiosny Ludów - otwarto właściwą Panoramę w wymiarach 12m długości i 3m wysokości. Obraz przedstawia obronę miasta w dniu 28 kwietnia 1848 roku podczas wydarzeń wielkopolksiej Wiosny Ludów. Duża "Panorama" jest na stałe prezentowana w siedzibie Muzeum Ziemi Grodziskiej. Obok Panoramy na uwagę zwraca ekspozycja plenerowa Muzeum znajdująca się przy siedzibie. Znajdują się w niej unikalne obecnie eksponaty militarne oraz rolincze. Jest wśrod nich czołg pływający PT-76 i transporter morski Topaz 2AP. Ponadto znajdują się cztery najróżniejsze armaty z okresu 1944-1950.


Godziny otwarcia:
niedziela 1.100 - 13.30.
Dla wycieczek jest możliwość
wcześniejszego zamówienia
każdej wizyty.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl