Muzeum Powstania Warszawskiego ma swoją siedzibę w budynkach należących niegdyś do elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej 28. Wybudowano ją w latach 1904 - 1908 na działce znajdującej się w narożu ulic Grzybowskiej i Przyokopowej z usytuowaniem frontonu od strony ulicy Przyokopowej, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Towarowej stanowiącej ważną arterię miejską.
W październiku 2003 roku rozstrzygnięty został konkurs na projekt przebudowy elektrowni, który wygrał znany krakowski architekt Wojciech Obtułowicz; w styczniu 2004 r. przyjęto do realizacji projekt ekspozycji, opracowany przez zespół - Mirosław Nizio, Jarosław Kłaput i Dariusz Kunowski.
Po zdemontowaniu kotłów i innych ciężkich elementów, w połowie kwietnia rozpoczęto trudne prace budowlane, prowadzone niekiedy na trzy zmiany przez cała dobę.
Równocześnie, dzięki pracy warszawskich konserwatorów zabytków, spod szaro-burego tynku wyłonił się okazały gmach stuletniej elektrowni z czerwonej klinkierowej cegły, o ciekawej przemysłowej architekturze z przełomu XIX i XX wieku.
Po zakończeniu prac, Muzeum stanowić będzie wielofunkcyjną, atrakcyjną placówkę, wykorzystującą najnowsze techniki multimedialne. Projekt Wojciecha Obtułowicza przewiduje m.in. odtworzenie atmosfery Powstania; w Muzeum znajdują się powstańcze barykady, 25-metrowy kanał, wywołujący duże wrażenie na zwiedzających - podobnym przedzierali się 60 lat temu powstańcy i łącznicy. Odtwarzane będą odgłosy walk - wybuchy bomb, pikujących "Stukasów", świst pocisków.
Znakiem rozpoznawczym Muzeum Powstania Warszawskiego będzie widoczna z dala około 35-metrowa wieża zwieńczona symbolem Polski Walczącej. Wieża, mająca nieco postrzępiony, przypominający ruinę kształt, wyposażona zostanie w panoramiczną windę umożliwiającą dojazd do tarasu widokowego, znajdującego się na szczycie. Obecnie wieża, w stanie surowym, wysunęła się ponad dach hali.
W lutym 2005 roku oddana będzie do użytku kaplica muzealna. Specjalnym dekretem z 24 czerwca 2004 roku Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski, który zezwolił na budowę kaplicy, nadał jej tytuł Błogosławionego Józefa Stanka, kapelana poległego w czasie Powstania - jednego ze 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze w 1999 roku.
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków i wtorków; czwartki 10.00-20.00 środy, piątki-niedziele 10.00-18.00.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl