Siedzibą muzeum jest zespół pałacowo-parkowy, dawna rezydencja Lubomirskich. Założenie w obecnym kształcie, datowane na przełom XVIII i XIX w. to 12-hektarowy park, na którego terenie znajdują się: klasycystyczny pałac z pocz. XIX w. rozbudowany przez ks. Izabelę z Czartoryskich Lubomirską na zrębach dworu z XVII w., dwie oficyny dworskie z XVII i przełomu XIX/XX w., oranżeria z lat 1803-1807, stajnie z pocz. XIX w., dom koniuszego z poł. XIX w., wozownia z poł. XIX w., dom ogrodnika z pocz. XIX w., kordegarda z pocz. XX w, i dwie bramy wjazdowe z 2 poł. XIX w.; w obecnej formie Muzeum w Przeworsku istnieje od 1974 r.; w 1986 r. udostępniło do zwiedzania wnętrza pałacowe. Dział Historii Miasta i Regionu zajmujący parter pałacu - eksponaty ściśle związane z historią miasta począwszy od średniowiecza po czasy współczesne, m.in. cenne dokumenty wystawiane przez królów i dawnych właścicieli miasta, zabytki rzemiosła artystycznego, pamiątki po dawnych cechach rzemieślniczych, zbiory dawnej fotografii, judaików i militariów, a także bogate zbiory etnograficzne , m.in. kolekcja damskich i męskich strojów noszonych w Przeworsku i okolicznych wsiach w XVIII, XIX i na pocz. XX w., w tym niezwykle ciekawe tzw. pasy przeworskie, ozdobne, wykonane z płytek mosiężnych oraz bogato haftowane złotą nicią XVIII-wieczne gorsety kobiece. Dział Wnętrz Pałacowych na 1 piętrze pałacu to: gabinety księcia i księżnej, garderoba, sypialnia, salon, jadalnia, sala balowa i podręczna kuchnia oraz dwie klatki schodowe - paradna i kuchenna a także kaplica przypałacowa - obecnie biblioteka - wyposażone w meble głównie z 1 poł. XIX wieku. Znajduje się tu także ekspozycja nowożytnego malarstwa europejskiego, którego miłośnikiem i kolekcjonerem był Henryk Lubomirski. Dział Historii Pożarnictwa zajmuje budynki dawnych stajni cugowych i prezentuje historię straży pożarnych od poł. XIX w. - kolekcja pożarniczego "sprzętu bojowego", ciekawy zbiór 73 hełmów strażackich z XIX i XX w. a także urządzenia sygnalizujące wybuch pożaru jak: gongi, tyfony, bekadła i trąbki oraz najprostszy sprzęt służący do gaszenia pożarów jak: drewniane szpryce, sikawki ręczne, przenośne, kubłowe i sikawki czterokołowe konne.
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków i świąt; wtorki-piątki 10.00-18.00; soboty, niedziele 10.00-14.00 (1.V-30.IX); wtorki-piątki 10.00-15.30; soboty, niedziele 10.00-14.00 (1.X-30.IV).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl