Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
76-214 Smołdzino
tel.: fax (+48 59) 846 30 20, (48 - 59) 11-73-44

kierownik: mgr Henryk Soja

tel.:
www: www.mars.slupsk.pl/mps

Słowińcy to niewielka grupa etniczna ludności pomorskiej spokrewniona z Kaszubami, obecnie już nieistniejąca. Pozostawione przez nią ślady kultury materialnej zaczęto chronić w Klukach w 1963 r. Skansen, położony na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, jest rekonstrukcją tradycyjnej wsi słowińskiej, którą tworzy siedem zagród, magazyn i szałas rybacki. Najstarsza jest w nim XVIII-wieczna chałupa Charlotty Klick, w której zorganizowano wystawę "Wokół kuchennego pieca. Kuchnia pomorska od początku XIX w. do połowy XX w.". Pozostałe zagrody pochodzą z XIX w. oraz z przełomu wieku XIX i XX, wśród nich są takie, które zamieszkiwały trzy rodziny - chałupa była zatem podzielona na trzy części o podobnym układzie wnętrza: sień, kuchnia, komora, izba, alkierz. Domom mieszkalnym towarzyszą budynki inwentarskie, stodoły, wolno stojące piece chlebowe, piwniczki naziemne i studnie. W zagrodach odtworzone są wnętrza słowińskich gospodarstw rybackich i rolniczo-rybackich z pierwszej połowy XX w., wyposażone w proste sprzęty: stół, łóżko, szafę, ozdobny, okuty kufer, zydle, kołyski. W jednej z zagród zrekonstruowano również wnętrza domów osadników przybyłych na Pomorze w latach 40. XX w. z Wileńszczyzny zajętej w czasie II wojny przez Armię Czerwoną. W chałupach i budynkach inwentarskich obejrzeć można wystawy dotyczące obróbki włókna, torfiarstwa, trzciniarstwa, dekarstwa, sposobów komunikacji; łodzi, narzędzi i sprzętu rybackiego; rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej z terenu Pomorza. W skansenie organizowane są także pokazy pieczenia chleba i wydobywania torfu.

Godziny otwarcia:
z wyjątkiem 1XI i 25 XII
codziennie (15 V-15 IX) 9.00-18.00;
poniedziałki .00-15.00; (16 IX-14 V) 9.00-15.00.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl