Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
ul. T. Regera 6
43-400 Cieszyn
tel.: fax (+48 33) 851 29 32, 851 29 33
tel.:
www: www.muzeum-cieszyn.ox.pl

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zostało założone w roku 1802 przez Leopolda Jana Szersznika. Wykorzystując swą wiedzę i talent spowodował, że Cieszyn osiągnął pozycję ośrodka kulturalnego o znaczeniu ponadregionalnym. Pozostawił po sobie dwa wielkie dzieła. Pierwsze to biblioteka, która w roku jego śmierci 1814, liczyła 12 tysięcy tomów. Drugie to muzeum, będące po muzeum Izabeli Czartoryskiej w Puławach, najstarszą tego typu, publiczną placówką w Polsce.

Koniec XIX wieku przyniósł w Cieszynie kilka inicjatyw społecznych z których najbardziej doniosłe dla muzealnictwa okazało się powołanie w 1901 roku Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Cieszynie. To właśnie PTL zorganizowało w 1903 r. wielką wystawę ludoznawczą w Cieszynie, która przerodziła się w swoistą manifestację polskości a zebrane eksponaty przeszły na własność towarzystwa.

W tym samym czasie gdy powstaje PTL, dzięki inicjatywie Oskara Weissmana, kapitana 100. Pułku Piechoty Austriackiej w Cieszynie, dochodzi do sformowania miejskich zbiorów muzealnych.

Po pierwszej wojnie światowej udaje się połączyć wszystkie zbiory a siedzibą nowopowstałej placówki zostaje Pałac Larischów, powstały na przełomie XVIII i XIX wieku i posiadający rzadko spotykane malowidła ścienne.

Uroczystego otwarcia Muzeum w nowej siedzibie dokonano w czerwcu 1931 roku. Uroczystościom towarzyszył 6. Zjazd Związku Muzeów w Polsce.

II wojna światowa nie poczyniła wielkich strat w zakresie zbiorów jednak sam budynek zniszczony został przez pożar. Okres od 1945 roku to najpierw naprawa zniszczeń samego budynku a później porządkowanie zbiorów połączone z rewindykacją zbiorów wywiezionych przez Niemców.

W latach 1992-2002 trwał remont generalny pałacu.

Dziś Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada dział archeologii, historii, sztuki, techniki, etnografii i fotografii. Posiada oddziały w Górkach Wielkich, Skoczowie i Wiśle.

Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków;
10:00-15:30;
środa 12:00-17:30.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl