Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Więziennictwa - Wieża Więzienna i Katownia
ul. Targ Węglowy-Katownia
80-838 Gdańsk
tel.: (+48 58) 301 47 33, 301 49 45

kierownik: dr Jerzy Wnorowski

tel.:
www: www.mhmg.gda.pl

W kierunku wschodnim od Bramy Wyżynnej piętrzy się gotycko-renesansowy zespół Przedbramia ulicy Długiej. Tworzy go Katownia wraz z wysoką Wieżą Więzienną. Budowę opisywanego zespołu fortyfikacyjnego rozpoczęto pod koniec XIV w. wzniesieniem przed gotycką bramą ulicy Długiej dużego, trzykondygnacyjnego budynku, broniącego wejścia do miasta. Nieco dalej w kierunku zachodnim stanęła na początku XV w. gotycka brama przednia z dwiema okrągłymi basztami chroniącymi wejście.
Po wybudowaniu w XVI w. zachodniego pasa fortyfikacji ziemnych, murowy system obrony łącznie z Przedbramiem ulicy Długiej, mocno stracił na swym znaczeniu. Z tej przyczyny władze miejskie podjęły w 1586 r. decyzję o przeznaczeniu kompleksu na inne cele. Pod kierunkien znanego architekta miejskiego, Antoniego van Obberghena w 1593 r. zachodnią bramę przednią przebudowano i podwyższono o jeden poziom. W latach 1506-1509 podwyższono o cztery piętra broniące bramy przy ulicy Długiej założenie obronne. Podwyższoną konstrukcję przykryto imponującym, czterospadowym dachem, zakończonym na narożach czterema strzelistymi hełmami. Wnętrze budynku, przystosowane pierwotnie do celów obronnych, przystosowano później do celów więzienych. Aż do 1867 r. całe przedbramie stanowiło obiekt sądownictwa i więziennictwa.
Po wybuchu wojny kompleks ten służył jako więzienie dla Polek, a następnie szpital. W 1945 r. zabytkowy zespół został poważnie uszkodzony. Po przeprowadzeniu gruntownych i długoletnich prac naprawczych, wnętrze przeznaczono na potrzeby Muzeum Prawa i Kryminalistyki oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Godziny otwarcia:
poniedziałki-piątki 8.00-17.00;
soboty, niedziele i święta na życzenie.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl