Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Wojska Polskiego
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
tel.: (+48 22) 629 52 71 (72)
fax (+48 22) 629 52 73

dyrektor: płk mgr Jacek Macyszyn

tel.:
e-mail: muzeumwp@wp.mil.pl
www: muzeumwp.pl/

Muzeum mieści się w części gmachu Muzeum Narodowego wzniesionym w latach 1926-1938 wg projektu Tadeusza Tołwińskiego z przeznaczeniem na muzeum. W Forcie IX Czerniakowskim przy ul. Powsińskiej 13 w Warszawie w 1993 r. utworzyło swoje oddziały: Muzeum Katyńskie i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.
Muzeum Wojska Polskiego zostało powołane Dekretem Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 roku. Początkowo mieściło się wspólnie z Muzeum Narodowym w budynku przy ul. Podwale; w nowym gmachu od roku 1934; po wojnie reaktywowane w 1946 roku.
Zaczątkiem zbiorów był dział militariów Muzeum Narodowego oraz pamiątki wojskowe dotyczące formacji polskich z lat I wojny światowej zebrane przez utworzone w 1919 r. Polskie Muzeum Wojskowe z siedzibą na Zamku Królewskim. Po wojnie wpłynął z Muzeum Instytutu Historycznego im. Gen. Władysława Sikorskiego bardzo cenny dar broni, mundurów i pamiątek związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie; z Niemiec zwrócono kilka sztandarów wojskowych z 1939 r.; ze Związku Radzieckiego i Rosji cenna lufę armatnią z XVII w., mundur oficerski z powstania kościuszkowskiego, unikalny polski pistolet maszynowy "Mors", po 1989 r. kilka sztandarów i chorągwi historycznych oraz karabin Marszałka Piłsudskiego.
Zbiory - obrazują historię polskich sił zbrojnych od średniowiecza po czasy współczesne: kolekcje broni białej, palnej i uzbrojenia ochronnego, mundurów od XVIII w., sztandarów i chorągwi od XVI w., orderów i odznaczeń wojskowych, sprzętu jeździeckiego, broni myśliwskiej i sportowej, sprzętu morskiego i lotniczego, uzbrojenia orientalnego i egzotycznego; Dział sztuki - kolekcja malarstwa batalistycznego, grafiki, plakatu i rysunku; Zbiory specjalne - bogaty zbiór ikonograficzny, archiwalny i kartograficzny. Do najcenniejszych zabytków należą pamiątki osobiste po wybitnych wodzach i dowódcach wojskowych od hetmana Jana Tarnowskiego do Józefa Piłsudskiego.

Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków i wtorków;
środy-niedziele 10.00-16.00 (1X-30IV),
11.00-17.00 (1V-30IX).
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl