Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum w Brodnicy, Brama Chełmska
Muzeum w Brodnicy – spichlerz
ul. Św. Jakuba 1
- piwnice zamkowe
ul. Zamkowa 1
- Brama Chełmińska (galeria „Brama”)
ul. Mały Rynek 4
87-300 Brodnica
tel.: (+48 56) 495 07 10, 495 05 74, 495 05 75

Dyrektor: mgr Marian Marciniak

tel.:
www: www.muzeum.brodnica.pl

Muzeum w Brodnicy w 2003 roku obchodziło jubileusz 30 lecia. Siedzibą Muzeum są piwnice zamku krzyżackiego, gdzie mieszczą się wystawy stałe, spichlerz, w którym znajdują się pomieszczenia administracyjne, magazyny techniczne, biblioteka muzealna oraz wystawa stała będąca wynikiem odkryć naukowych podczas badań archeologicznych prowadzonych od 1987 roku we wsi Mszano oraz Brama Chełmińska z przyległą kamieniczką – gdzie mieści się muzealna galeria „Brama”. Obecnie w muzeum prezentowane są trzy wystawy stałe, dwie w piwnicach zamkowych: Region brodnicki w średniowieczu – od plemiennego grodu do warownego miasta – wystawa ukazująca dzieje miasta i regionu po schyłek średniowiecza. Prezentowane są zabytki o unikalnej wartości historycznej, jak na przykład dwa średniowieczne miecze wydobyte z Drwęcy. Druga wystawa, to Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy prezentująca odkryte w czasie prac konserwatorskich relikty wyposażenia rzeźbiarskiego zamkowego oratorium – jednego z najwspanialszych i największych na terenie konwentualnych zamków w Prusach. Zgromadzono w niej 79 fragmentów rzeźb i detali.
Na zamku odwiedzający goście mogą oglądać również relikty pieców centralnego ogrzewania typu „hypocaustum”, zajrzeć i wrzucić na szczęście grosik do zamkowej studni, a najwytrwalsi mogą, pokonując 252 schody, podziwiać z wysokości ponad 50 metrów wspaniałą panoramę miasta i okolic.
Wielkim powodzeniem cieszy się wystawa w spichlerzu: Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat (na ekspozycji zrekonstruowano w skali 1:1 obozowisko mezolitycznych myśliwych). Podczas zwiedzania zabytki można dotykać i wykonywać nimi prace, do których były pierwotnie przeznaczone.
W Bramie Chełmińskiej oraz kamieniczce przy ul. Mały Rynek 4 mieszczą się sale wystawowe, gdzie organizowane są wystawy czasowe obrazujące różne aspekty historii miasta i Ziemi Michałowskiej oraz sztukę współczesną.
Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz oświatową. Współdziała z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum.
Wspólnie organizują w czerwcu Festyn Historyczno-Archeologiczny „Medievalia”. Podczas festynu można przyjrzeć się dawnym rzemiosłom, garncarstwu, płatnerstwu, wyrabiania ozdób ze skóry, itp. Można również skosztować podpłomyków, uczestniczyć w średniowiecznych grach i zabawach. Przy granej na żywo muzyce dawnych epok można poznać średniowieczne tańce. Odbywają się również występy teatralne oraz plenerowe seanse filmowe.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl