Siedzibą muzeum jest drewniana willa letniskowa "Koliba", wybudowana w latach 1892-1894 według projektu Stanisława Witkiewicza - pierwszy dom w stylu zakopiańskim.
Styl zakopiański - gdy w Zakopanem w 2. poł. XIX w. zaczęła się pojawiać, tak jak w wielu uzdrowiskach w Polsce, architektura w stylu szwajcarskim czy tyrolskim, stało się dla Witkiewicza jasne, że aby uchronić Podhale od obcych stylowo budowli, należy stworzyć własny styl wyrosły z zastanej sztuki budowania. Zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, dla rozmiłowanego w góralszczyźnie kolekcjonera Zygmunta Gnatowskiego willa "Koliba" zapoczątkowała tzw. styl zakopiański; muzeum otwarto w 1993 r.; wnętrza aranżował Władysław Hasior.
Muzeum prezentuje urządzone stylowo, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, wnętrza - jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze. Do najcenniejszych należą przedmioty "stylowe" projektowane z inspiracji Stanisława Witkiewicza, bądź przez niego samego: m.in. dywan z sukna haftowany (1886), projekt legitymacji Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego w stylowych ramach wg projektu St. Witkiewicza (1889), BAJKA O ŚMIERCI JANA KRZEPTOWSKIEGO SABAŁY, zapisana na marginesach rysunku Stanisława Witkiewicza, w bogato rzeźbionej ramie jego pomysłu, meble projektu samego Witkiewicza lub jego najbliższych współpracowników: Wojciecha Brzegi, Stanisława Barabasza czy Franciszka Neużila - pierwszego dyrektora zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, który jako pierwszy wprowadził termin "styl zakopiański" i określał nim projektowane przez siebie meble zdobione podhalańskim ornamentem. W muzeum znajdują się także "stylowe" drobiazgi jak biżuteria, ceramika, srebrny serwis do kawy, koronki, drewniane modele naczyń liturgicznych. Ponadto muzeum prezentuje dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego".
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków i wtorków: środy-soboty 9.00-17.00; niedziele 9.00-15.00
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl