Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Collegium Maius
ul. Jagiellońska 1
31-010 Kraków
tel.: (+48 12) 422 05 49, 422 10 33 w.307
tel./fax (+48 12) 422 27 34

dyrektor: prof. dr hab. Stanisław Waltoś

tel.:
e-mail: info@maius.in.uj.edu.pl
www: www.uj.edu.pl/Muzeum

Collegium Maius jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim Krakowa. W tej formie, w jakiej go dziś oglądamy, pochodzi z XV w. Czworoboczny dziedziniec i krużganki I piętra obiegające wszystkie skrzydła budowli przypominają architekturę ówczesnych uniwersytetów włoskich.

Początki zbiorów Uniwersytetu sięgają wieku XV w. W 1492 r. uczony polski Marcin Bylica, wykładowca na uniwerytetach w Krakowie, Padwie i Bolonii, przekazał krakowskiej Alma Mater swoje instrumenty astronomiczne, które stały się zalążkiem kolekcji "przedmiotów naukowych i osobliwości". Zbiory, latami wzbogacane dzięki zapisom królewskim i magnackim oraz darom naukowców i kolekcjonerów, zostały rozproszone w czasie II wojny światowej. Po wojnie odzyskane (choć nie wszystkie), zostały udostępnione w jubileuszowym roku 1964, tj. w rocznicę 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jakkolwiek muzeum posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego, to o jego wyjątkowości decyduje liczący około 2000 eksponatów zbiór starych przyrządów naukowych - jedyny tej klasy w Polsce i zarazem należący do najwartościowszych w Europie. Znajdują się w nim instrumenty astronomiczne (w tym unikatowe astrolabium arabskie z XI w. i instrumentarium Marcina Bylicy z XV w.), przyrządy fizyczne i optyczne, naczynia chemiczne i farmaceutyczne, kolekcja globusów (najstarsze z XV-XVI w., m.in. tzw. Globus Jagielloński, na którym po raz pierwszy pokazana została Ameryka), zegarów (XV-XIX w.), mikroskopów z XVIII w., termometrów, wag, odważników itp. Te cenne kolekcje wraz ze zbiorami sztuki tworzą stałą ekspozycję w zabytkowych wnętrzach Collegium Maius. Na stałych wystawach prezentowane jest też malarstwo i rzeźba średniowiecza oraz "Malarstwo zachodnioeuropejskie ze zbiorów Wiktorii Osęka i Eweliny Lipko-Lipczyńskiej". W 2000 r. została otwarta nowa wystawa: "Nauki dawne i niedawne", ciesząca się dużą popularnością. Jest to bowiem tzw. wystawa interaktywna - każdy widz (również osoba nie mająca żadnego przygotowania) może na modelach przyrządów naukowych wykonywać proste doświadczenia i obliczenia z zakresu matematyki, astronomii i fizyki. Pokazywana jest na niej również rekonstrukcja wnętrza izby alchemika.

Godziny otwarcia:
z wyjątkiem niedziel i świąt;
soboty 11.00-14.00;
pozostałe dni 11.00-15.00.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl