Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Dom "Pod Krzyżem"
ul. Szpitalna 21
31-024 Kraków
tel.: (+48 12) 422 68 64
tel./fax (+48 12) 422 32 64

starszy kustosz: mgr Krystyna Solańska-Alexandroff

tel.:
e-mail: teatr@mhk.pl
www: www.mhk.pl

Profil działalności:
Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego jest Oddziałem Muzeum Historycznego m. Krakowa. Jego celem jest gromadzenie, ochrona i upowszechnianie pamiątek związanych z działalnością teatrów krakowskich od powstania sceny narodowej w końcu XVIII wieku do czasów współczesnych. Zadaniem głównym jest rozbudzanie zainteresowania wszystkim, co łączy się z ulotną sztuką teatru. Zadanie to chce spełnić stała ekspozycja, przypominająca największe wydarzenia przeszło dwustuletniej historii tego teatru i działających tam wybitnych indywidualności aktorskich.

Budynek:
Dzieje Domu pod Krzyżem sięgają średniowiecza i związane są z losami szpitala ubogich scholarów, noszącego od XVI wieku imię św. Rocha. Placówka, będąca początkowo oddziałem czynnego w Krakowie od 1244 roku szpitala św. Ducha, usamodzielniła się w latach 1458-1460, przejmując na własność dom przy ulicy Szpitalnej i św. Marka. Po pożarze w roku 1528 rajca miejski i prowizor Antoni Franckowicz podjął się remontu i odbudowy. Z tego czasu pochodzi renesansowa przewiązka, łącząca główny budynek z oficyną. Od 1780 roku właścicielem budynku została parafia kościoła Mariackiego i pomieściła w oficynie przytułek dla ubogich, a w budynku frontowym mieszkania. W roku 1903 budynek został odsprzedany Radzie Miasta. W latach 1917 - 1937, w salach pierwszego piętra miał swoją siedzibę Związek Artystów Plastyków. Wiosną 1933 roku otwarto tutaj eksperymentalny teatr "Cricot". W trzy lata później Rada Miasta Krakowa przeznaczyła "Dom pod Krzyżem" na siedzibę przyszłego Muzeum Historycznego m. Krakowa. W 1958 roku podjęto uchwałę o przebudowie i umieszczeniu tutaj Muzeum Teatralnego. Decyzja ta odwołała się do projektu Macieja Szukiewicza z 1917 roku, który wskazywał ten właśnie budynek na siedzibę Muzeum Teatralnego.

Zbiory:
Początek zbiorom dała zorganizowana przez Teofila Trzcińskiego w 1949 roku "Wystawa historyczna teatru krakowskiego" w Muzeum Przemysłowym przy ul. Smoleńsk. Zebrała ona bardzo obfity i różnorodny materiał, zgromadzony dzięki ofiarności osób prywatnych, teatrów, bibliotek i muzeów. W 1952 roku teatralia z tej wystawy zostały przekazane do Muzeum Historycznego m. Krakowa, z przeznaczeniem dla przyszłego Muzeum Teatralnego. Zbiór ten obejmował: fotografie, wizerunki aktorów wykonane różnymi technikami plastycznymi, afisze, programy teatralne, zaproszenia, projekty dekoracji, makiety a także pamiątki po aktorach. Od tamtego czasu pomnożyły się wielokrotnie zbiory, jednakże ich charakter pozostał ten sam.
Dokumentacja bieżąca wzbogaca się również o nagrania magnetofonowe i kasety video. W związku z organiczną przynależnością do Muzeum Historycznego m. Krakowa charakter zbiorów ma także od początków swego istnienia charakter miejski. To podstawowe kryterium jest respektowane do dziś przy ich powiększaniu o zakupy, przekazy i dary.
Do najcenniejszych eksponatów należą XIX wieczne oryginalne afisze, atelierowe fotografie aktorów, portrety: Antoniny Hoffmann, Heleny Modrzejewskiej, Stanisława Koźmiana, Ireny Solskiej, Ludwika Solskiego, Gabrieli Zapolskiej, Jadwigi Mrozowskiej, Haliny Gallowej i potrójny portret Teofila Trzcińskiego (pastel Witkacego). Pamiątki po aktorach (Ludwiku Solskim i Zofii Jaroszewskiej) przybliżają widzom ich upodobania i gusty.
Szczególną grupę stanowią projekty scenograficzne i makiety, oraz duży zbiór kostiumów teatralnych od XIX wiecznych do najnowszych.


Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków, wtorków,
drugiej soboty i niedzieli miesiąca;
środy 11.00-18.00;
w pozostałe dni 9.00-15:30;
wtorki po drugiej sobocie
i niedzieli miesiąca 9.00-15:30.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl