Malowniczo położony na wysokim wzniesieniu nad wodami Dunajca zamek warowny zbudowany został w pierwszej połowie XIV w. przez potomka węgierskiego rodu Berzeviczy, w którego władaniu znajdowały się wówczas te ziemie. Twierdza rozbudowana była w XV, XVI i XVIII w. przez kolejnych wegierskich właścicieli Niedzicy. Obecnie z zamku gotyckiego pozostały ruiny, ale zachowały się lochy więzienne i część komnat mieszkalnych oraz ślady zdobiącego niegdyś kaplicę zamkową malowidła przedstawiającego Ukrzyżowanie. Natomiast budowle późniejsze tworzą zwarty kompleks z dziedzińcem okolonym traktami mieszkalnymi z zadaszonymi gankami, basztami i murami obronnymi. W 1963 r., po konserwacji, zamek został udostępnony do zwiedzania.
Muzeum w Niedzicy gromadzi związane z zamkiem zabytki archeologiczne, relikty kamieniarskiego wystroju architektonicznego zamku, grafiki i ryciny z widokami zamku w różnych czasach oraz dokumentację historyczną. W zbiorach muzeum znajdują się także eksponaty etnograficzne z terenów Spisza, w tym ciekawa kolekcja zegarów. W 1996 r. zapoczątkowany został nowy zbiór. Ze względu na węgierski rodowód twierdzy, Akos Engelmayer - w latach 1990-1995 ambasador Węgier w Polsce - ofiarował Muzeum swoją kolekcję polskich hungarików (map Węgier z XVI-XX w., rycin z wizerunkami węgierskich królów, zamków, miast i pól bitewnych, starodruków itp.), która stać się ma zaczątkiem największej kolekcji zbiorów węgierskich poza granicami Węgier.
Godziny otwarcia:
codziennie 10.00-16.00; w sezonie letnim (V-IX) 9.00-17.00.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl