Muzeum otwarte w 1978 r. w Kazimierzu jest jedynym polskim muzem sztuki złotniczej. Wbrew etymologicznym sugestiom, ale zgodnie z polską tradycją, gromadzi ono głównie nie złoto, ale srebro. Najbogatszym w nim zbiorem są polskie srebra z XV-XX w., kolekcjonowane są też srebra współczesne. W posiadaniu Muzeum jest również cenna kolekcja kultowych sreber żydowskich oraz zachodnioeuropejskie wyroby złotnicze. Na wystawie stałej pokazane są kielichy mszalne (najstarsze to gotycki z XV w. i renesansowy z XVI w.), krucyfiksy oraz inne naczynia i przedmioty liturgiczne, w tym, będące rzadkością w polskich kolekcjach, srebra używane w obrządku prawosławnym. Wśród kultowych sreber żydowskich znajdują się m.in. kubki i pucharki kiddiszowe, balsaminki (naczynia na wonne zioła), świeczniki szabatowe, lampki chanukowe, ozdoby Tory. Nie mniej piękne są srebra stołowe, głównie z XVIII-XIX w.: flasze, kielichy, dzbany, kubeczki, koszyczki, cukiernice, patery, solniczki, serwisy, lichtarze i kandelabry, pochodzące z różnych ośrodków złotniczych polskich, rosyjskich, niemieckich, austriackich i francuskich. Pokazano też bibeloty, komplety toaletowe, okulary itp. Polskie złotnictwo współczesne reprezentuje przede wszystkim biżuteria wykonana przez znakomitych artystów, w tym znane szeroko poza granicami naszego kraju oprawne w srebro bursztyny.
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków i dni poświatecznych 10.00-18.00; sezon letni (V-IX) 10.00-16.00
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl