- Whielki Krasnal? założyciel oraz przywódca The Krasnals, główny malarz grupy. Studiował Architekturę na warszawskiej Politechnice; kończył ASP w Krakowie.
- Krasnal Bansky - Krasnal odpowiedzialny za akcje w terenie, malarz, graficiarz, fotograf; studiuje na ASP, robi kursy malarstwa na youtube. Studiował perspektywę z podręcznika? Plan B. Otwórz się na nowe, lepsze perspektywy dla Twojego biznesu?
- Krasnal Hałabała 1? zajmuje się marketingiem grupy oraz edycją bloga, malarz; kończył ekonomię.
- Krasnal Hałabała 2 - przygotowuje teksty, wystawy, malarz; uczy się w liceum.
- Krasnal Hałabała 3? Kurator; samouk
- Malarze współpracujący? wynajęci artyści, dostają zlecenie od grupy The Krasnals na wykonanie obrazu, nie znają członków grupy, np.: Malarz z Chin, Malarz z Odessy, Malarz z Krupówek.
*
Anonimowa grupa artystów krytycznie odnosząca się do aktualnych zjawisk w sztuce współczesnej, do politycznej poprawności w sferze społecznej, politycznej, również w obrębie samej sztuki. Humor czasami ciężki do przełknięcia i dwuznaczność nie pozwalająca ściśle określić opcji, które popierają, powodują kontrowersje w wielu środowiskach.
Główne miejsce działalności The Krasnals to ich blogi (polski i angielski), gdzie regularnie publikują posty, najczęściej ze swoimi obrazami i tekstami komentującymi zjawiska, które ich nurtują, fascynują lub wkurzają.
"The Krasnals są grupą artystyczną powstałą w marcu 2008 r. Członkowie wchodzący w jej skład nie zdradzają swojej tożsamości, wieku ani płci. Podczas publicznych wystąpień pojawiają się zawsze w maskach. Część spośród nich określa się mianem artystów, część to podobno specjaliści od marketingu i PR. Działają wyłącznie w internecie, gdzie na utworzonym przez siebie blogu zamieszczają literackie, plastyczne a ostatnio również filmowe komentarze do aktualnej rzeczywistości. Reagują szybko, błyskotliwie czasami dosadnie a nawet wulgarnie. W ciągu półtora roku istnienia zdążyli zbulwersować i skonfliktować polską scenę artystyczną ale także odnieść medialny i komercyjny sukces. Niedawno otrzymali nominację do Paszportu Polityki.
Punktem wyjścia dla działalności The Krasnals była zaskakująca kariera Wilhelma Sasnala i nie możliwa do podważenia wartość przypisywana jego dziełu. Posługując się pastiszem i artystyczną parafrazą, tworząc obrazy w stylu Sasnala, zaczęli demaskować mechanizmy tego sukcesu, podważać zasadność hierarchii kryteriów artystycznych oraz obnażać zasady funkcjonowania polskiej sceny artystycznej. Podpisując obrazy Whielki Krasnal zdołali zmylić specjalistów z Domu Aukcyjnego Christie’s i otrzymać wycenę jednego z nich na 70 000 funtów. Pomyłkę zauważono i wycenę unieważniono ale nie przeszkodziło to Krasnalsom osiągać najwyższe ceny za swoje obrazy podczas jednej z zeszłorocznych i tegorocznych aukcji charytatywnych w Krakowie, dystansując postaci takie jak Magdalena Abakanowicz czy Jerzy Nowosielski i wskazując, jak dalece sztuka uwikłana jest w mechanizmy mody, marketingu i komercji.
To, co zdumiewa i przyciąga do The Krasnals to bezkompromisowość i odwaga, z jaką piętnują i demaskują absurdy polskiej rzeczywistości w epoce rozwijającego się kapitalizmu. Mamy wolność i wolny rynek ale nie pozbyliśmy się dyskomfortu towarzyszącego naszemu życiu. The Krasnals zdają się kontynuować anarchistyczne tradycje Pomarańczowej Alternatywy. Działają na zasadzie wentyla. Wywracają do góry nogami ustalony raz na zawsze obraz rzeczywistości. Ich artystyczne realizacje przypominają o konieczności myślenia, zachowania właściwej miary i zdrowego sensu.
Prezentowana obecnie wystawa, na którą złoży się około 20 prac jest pierwszym w Polsce pokazem dzieł The Krasnals poza Internetem. Bohaterami prac są osoby i wydarzenia, które dominowały w mediach w tym roku. Śmierć Michaela Jacksona; wybór na prezydenta Baraka Obamy; poprzedzony aurą skandalu występ Madonny w Polsce; aresztowanie Polańskiego; starcia między premierem i prezydentem naszego kraju stały się inspiracją dla przewrotnych i niekiedy obrazoburczych malarskich komentarzy, nawiązujących do pop artu i nie stroniących od kiczu.
Hanna Kaniasta
Główne akcje The Krasnals od 1 kwietnia 2008:
2008
Kwiecień / Maj - Christie's - prowokacja dotycząca obrazu Whielki Krasnal “Untitled (Group of Monkeys with White Bananas)”. 2004. Olej na płótnie. 50 x 50 cm; który dom aukcyjny Christie’s wycenił na 70.000 Funtów, gdyż automatycznie skojarzył mu się z płótnem Sasnala.
Czerwiec - The Krasnals obecni wraz z gipsową “polską świnią” na 5-tym Berlin Biennale, gdzie sprowokowali publiczność oraz polskiego kuratora biennale Adama Szymczyka do wzięcia udziału w nieplanowanym performance.
Sierpień - Whielki Krasnal zaproszony został do Pekinu do wzięcia udziału w wystawie 'Olympic Fine Arts 2008'. The Krasnals udali się do Pekinu by samemu przekonać się o zasadności antyolimpijskiej propagandy. Rozpoczęli tam również kilka projektów, w których Chiny rozpatrywane są pod kątem kilku istotnych obecnie aspektów, głównie w dziedzinie sztuki i szeroko pojętej kultury.
Sierpień / Wrzesień
- The Krasnals w Kislovodsku – realizacja projektu związanego ze śmiercią Aleksandra Solzhenitsyna i w nawiązaniu do tej sytuacji poruszenie problemu sowieckich konsekwencji, czy pozostałych śladów w obszarze życia społecznego Rosji. The Krasnals rozmawiali z byłymi komunistycznymi aktywistami, którzy spełniali się na polu kultury. Namalowane zostały ich portrety.
- The Krasnals w Gruzji – realizacja projektu odnoszącego się do konfliktu zbrojnego Rosja - Gruzja – “Jak tu ładnie”. Artyści odnaleźli miejsce i nagrali film przedstawiający jego niezwyczajną, nieprzystającą do sytuacji atmosferę, gdzie życie płynęło w spokoju, leniwie, w otoczeniu pięknej przyrody, jak gdyby obok nic się nie działo.
Październik
Whielki Krasnal z Zizkiem na wystawie w Miami. A-B(o)MB - Art Basel (of) Miami Beach pre-Basel Showcase @ Bakehouse Arts Complex.
Listopad
Po raz pierwszy obraz The Krasnals podarowany na aukcję charytatywną pod nazwą Wielkie Serce, niespodziewanie zostaje wylicytowany za najwyższą kwotę pieniędzy, przebijając prace nazwisk ustabilizowanych już w mainstreamie sztuki polskiej.
Grudzień / Styczeń
The Krasnals zajmują ostatnie, setne miejsce w setce Obiegu – słynnym corocznym rankingu sztuki polskiej.
2009
Styczeń
- “Rewolucje nie dla kretynów” – pierwsza wystawaThe Krasnals w internecie, w wersji polskiej. Prezentowana jest na blogu http://revolution-thekrasnals.blogspot.com/ w formie ‘autentycznego’ dziennika 24 dni twórczości grupy 10 artystów.
- udział w drugiej aukcji charytatywnej dla dzieci – obraz „Alina” na aukcji WOŚP zebrał ponownie imponującą kwotę pieniędzy.
Marzec / Kwiecień
The Krasnals reprezentują Polskę na Festiwalu “Europe XXL” w Lille, we Francji wystawą indywidualną w Espace le Carre “Brothers in Arms / Last Supper”. Odnosi się ona do wielu zależności dotyczących sztuki współczesnej, a szczególnie współczesnego artysty mainstreamowego na przykładzie Polski.
Kwiecień
Pokaz video The Krasnals na Art Cologne na zaproszenie Vernissage TV
Czerwiec
- Alternatywny udział w Festiwalu Urban Legends w Poznaniu – performance przy „Dzielnica tolerancji”
- Akcja przeciwko postawieniu minaretu w Poznaniu przez Joannę Rajkowską
Lipiec
Zapoczątkowanie cyklu kicz-pop-artu w hołdzie dla Michaela Jacksona oraz w nawiązaniu do premiery „Bękartów wojny” Quentina Tarantino.
Sierpień
Trening na Dalekim Wschodzie (Himalaje) – praktyka skierowana ku odkryciu istoty problemów sztuki polskiej
Wrzesień
Kongres Kultury Polskiej - List otwarty The Krasnals – protest na list otwarty przeciwko komercjalizacji sztuki (gdyż autorzy tego listu uprawiają najbardziej obłudną komercję)
Październik
Udział w wystawie „Brand New Art” w Krakowie w korporacji Art World. Projekt „Art Korpomitacja”
Listopad
Nominacje do Paszportów Polityki