Vincent Delbrouck (Bruksela, 1975) to obiecujący fotograf, który wykorzystuje rysunki, obrazy, teksty i kolaże. Delbrouck zbiera, przetwarza i komponuje na nowo przeróżne elementy swojej historii, tworząc wielowarstwowe albumy fotograficzne w których przedstawia poprzez modeli swoją własną tożsamość i pamięć. Jako rezultat powstaje coś co nazywa „poetyckim dokumentem”.
Jego zdjęcia ukazywały się w różnych czasopismach, między innymi w Purple Journal, Pavilion, Code, Amica, Trace, Pozytyw, BlowUp Journal, Vu d’Ici czy View, oraz były wystawiane w Brukseli, Londynie, Houston, Mediolanie, Arles i Lyonie.
Jest członkiem belgijskiej grupy BlowUp Collective (www.blowup-photos.org).
Mieszka i pracuje w Brukseli.
Wypowiedzi i recenzje
Od Artysty
“Jak żyć w rozszczepionym świecie? Od końca lat dziewięćdziesiątych moje prace obejmują tworzenie zdjęć jako fragmentów osobistej pamięci i wspomnień, pokazujących ludzi w ich przestrzeni życiowej, w połączeniu z naturalnym zainteresowaniem tym, jak ludzie ci grają swoje role w codziennym teatrze życia. Obłąkane kobiety, kubańscy przyjaciele mieszkający w Centro Habana, krewni (dziewczyna, syn, kuzyn, córka...), wszyscy oni są postaciami, których wzajemne powiązanie nie są nigdy oczywiste.
Moje zdjęcia (zdjęcia kolorowe, często robione z bezpośrednim użyciem lampy błyskowej) wydają się proste i niewyszukane, nieszykowne. Są bardzo zbliżone do amatorskich fotografii portretowych (użyto kilku portretów amatorskich) ale wcale nie uważam tych zdjęć za migawki. Te intymne portrety są oglądane i komponowane jak obrazy. Obrazy codziennego życia i martwe natury z kolorowej biografii, w której ja sam nie jestem jednym z głównych bohaterów. Uwielbiam używać określenia „poetycki dokument” gdy omawiam swoje prace. Coś wiecznie niedokończonego, zawsze z surowców wtórnych i zdecydowanie rozszczepionego i anomalnego, pełnego kwiatów, kobiet i znajomych ciał. Jak zbiór wierszy, a nie jak powieść.
W 2003 roku zrobiłem swój pierwszy materiał o modzie a w 2004 roku zacząłem pisać na niektórych zdjęciach, zapełniać “udawane” pamiętniki obrazami, zapiskami, kolażami, zwykłymi obrazkami tworzonymi za pomocą długopisu, akwareli, wyklejania, markerów, kserokopii itd.
Sądzę, że sztuka nie powinna dokumentować rzeczywistości, ale ją komponować (od nowa). Jest sposobem radzenia sobie z życiem i fotografią, z rzeczywistością i fantazjami, z przeszłością i teraźniejszością, wolnością i unieruchomieniem. Pozwala po prostu zakwestionować naszą miłość, nasze twarze, nasze życie jako fragmenty w dziwnym albumie rodzinnym z samotnymi postaciami i przedmiotami.
Każde z nich wchodzi w interakcje z innymi, nie tylko na zdjęciach i kompozycjach ale również wewnątrz książki tego artysty.”
(Vincent Delbrouck, Bruksela, Czerwiec 2007)
Nagrody i wyróżnienia
Vincent otrzymał nagrody: Memorial Giacomelli Prize 2002 (Włochy), Jean Salgaro Prize podczas czternastego National Open Photography Prize (Muzeum Fotografii Charleroi, Belgia) oraz Vocational Bursary (Belgia) w 2003 roku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl