Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Jerzy Kalina
(1944 Garwolin)
Akcjoner, performer, twórca scenografii, filmów animowanych, witraży. Urodzony 15 kwietnia 1944 w Garwolinie, mieszka w Komorowie pod Warszawą.

Studiował w latach 1965-1971 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom pod kierunkiem Stefana Gierowskiego. W 1989 został zaproszony przez Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych do prowadzenia "pracowni gościnnej", w której wykładał przez 3 semestry w latach 1990-1991.

Twórczość Kaliny obejmuje wiele indywidualnych odmian, nazywanych przez artystę jego własnymi terminami: "akcja rytualna", "determinarz", "piktogramy żyjące". Artysta wcześnie wykształcił indywidualny język form, wybrał i wypróbował charakterystyczne dla siebie materiały i rekwizyty oraz zakreślił krąg swych zainteresowań. Zajmują go problemy zniewolenia i ograniczeń egzystencjalnych, które próbuje przełamać środkami sztuki, postawionej w bezpośredniej konfrontacji z codziennymi realiami (SKRĘPOWANIE, Plac Zwycięstwa, Warszawa 1971; PRZYSTANEK TAXI, Plac Solny, Wrocław 1972; WYKOP, WIGILIA, akcje w Galerii Pawła Freislera, Warszawa 1972; BIAŁY MOST, Wrocław 1974; OBCHÓD, Galeria Repassage, Warszawa 1975; PRZEJŚCIE, róg Mazowieckiej i Świętokrzyskiej, Warszawa 1977). W okresie stanu wojennego Kalina przyjął jednoznacznie opozycyjną postawę, co przy jego rozmachu i ekspansywności, a także związaniu się artysty z Kościołem, musiało zaowocować - i tak się stało - niespotykanym w tej dziedzinie sztuki rezonansem społecznym. Realizował "oficjalne" zamówienia czynników kościelnych, np. na oprawy plastyczne uroczystości (ołtarze polowe podczas wizyt Jana Pawła II w 1987 i 1991; oprawa plastyczna pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki, 1984, projekt jego grobowca przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, 1986, pomnik-krzyż na tamie wiślanej we Włocławku, 1991). Wykonywał zamówienia państwowe, jak projekt kaplicy w Pałacu Belwederskim (1992). W ostatnich latach tworzy obiekty z blachy, projektuje też witraże.

Równolegle od 1973 tworzy eksperymentalne filmy animowane. Jest autorem kilkunastu filmów, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych przeglądach. Projektuje też i reżyseruje autorskie spektakle teatralne, prezentowane na profesjonalnych scenach (PIELGRZYMI I TUŁACZE, premiera w Teatrze Studio w 1989, spektakl prezentowany wielokrotnie w kraju i za granicą; KATAPULTA, Teatr Mały 1993).




Historia wystaw
Wybrane wystawy i nagrody:
1977 - Nagroda Krytyki Artystycznej im. Norwida za interwencję "Przejście", Warszawa
1983 - "ZNAK KRZYŻA", Parafia Miłosierdzia Bożego, Warszawa
1984 - "APOKALIPSA - ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI", dolny kościół św. Krzyża, Warszawa
1984 - Nagroda Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" za oprawę plastyczną uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa
1985 - "NIEBO NOWE I ZIEMIA NOWA?", Parafia Miłosierdzia Bożego, Warszawa
1986 - Nagroda im. Brata Alberta
1987 - Nagroda Artystyczna Roku Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
1988 - Wystawa sztuki towarzysząca Olimpiadzie w Seulu
1990 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki "Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku" za wystawę-instalację "CZAS NIEPOKORNYCH", Muzeum Niepodległości, Warszawa
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl